Липсата на работна ръка, инфраструктурата, проблемите в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и енергетиката бяха сред темите на разговор по време на среща между строителния бранш във Варна с кандидати за народни представители от коалиция ГЕРБ – СДС, начело с водача на листата в морската столица, Даниел Митов и общинския ръководител на ПП ГЕРБ – Варна, Николай Костадинов.
„Искаме сериозна промяна в ЗУТ, Закона за обществените поръчки наред със Закона за местно самоуправление и местна администрация. Стоим и чакаме с години администратор да изпълни задължения, които неговата длъжност налага. Няма административни срокове за много неща“, алармираха строителните предприемачи. По думите им, най-големият проблем на Варна е инфраструктурата, която на практика липсва. „Ние искаме сериозно градоустройствено решение на цялата крайбрежна зона. Проблемът с енергетиката е много сериозен – не е в това, че няколко сгради чакат захранване, а, че целият град е в предстоящо бедствено положение по отношение на захранването. В районите с най-перспективно строителство в момента ток не се дава. Това е от есента на 2023 година. В момента строителният бизнес работи по старите съгласувателни процедури.
Започваме да буксуваме и искаме да знаем защо сегашната общинска власт не си изпълнява ангажиментите? За какви икономически зони ще говорим когато нямаме инфраструктура“, гневят се от бранша.
„По европейски програми много от тези проблеми могат да започнат да бъдат решавани“, заяви в отговор зам.-председателят на ГЕРБ и водач на варненската листа, Даниел Митов. „За последните три години по Националния план за възстановяване и устойчивост има усвоени малко над 4% от средствата, защото Асен Василев каза, че европейски пари не му трябват“, посочи той. „Ясно е, че в последните три години „безвремието“ докара страната дотам, че не само не се строят нови пътища и не се санира, но дори не се ремонтира. Неизпълнени договори, АМ „Хемус“ вече трябваше да бъде след Велико Търново. Пътят Велико Търново – Русе можеше да е готов, можеше да е готова и АМ „Струма“, каза още Митов. Той призова да се гласува с разум, за да престанат експериментите, на които бяхме свидетели през последните 3 години. „Ако ще има правителство то трябва да е политическо с ясно разпределена пропорционална отговорност, а колкото по-голяма е разликата между ГЕРБ и втория, който и да е той, толкова по-голям е шансът за стабилен кабинет“, каза още Митов като подчерта, че строителният бранш е един от най-важните за развитието на инфраструктурата, а от там и на икономиката.
Вторият във варненската листа, Красен Кралев отбеляза, че най-важната роля на политиците е да осигурят спокойствие и стабилност в държавата, защото бизнесът иска точно това. „Вижда се, че през последните три години икономиката зацикли. За целия този период няма един пирон забит и това е във всеки сектор“, каза Кралев и изрази готовност за пълно съдействие в сферата на строителството със законодателни промени и лобизъм пред изпълнителната власт.
„Преди две години и аз, и колегите ми бяхме против да се прекратяват договорите с фирмите по отношение на пътното поддържане, строителство и т.н. Не бяхме послушани и сега бумерангът се връща към нас“, отбеляза по време на срещата и депутатът от ГЕРБ в 49-ото НС и кандидат за следващото НС, Бранимир Балачев. „Очакваме да ни подскажете къде са проблемите и къде можем ние реално да съдействаме, да променим базата. Това безхаберие през последните три години ни доведе до положение в което хазната е празна и държавата се ръководи от хора, които нямат капацитета и познанията за това. Чакаме втори мост над езерото, пътния възел на Тополи ни е много важен – неща, които ги заявяваме и, за съжаление, не ги получаваме. Търсим подкрепа за съставяне на едно наистина сериозно правителство и това, което можем да направим за града, за бизнеса и за хората в него да бъде от полза“, каза още Балачев.
„Започнахме дискусията за ЗУТ в края на последното правителство на Бойко Борисов. Заложили сме не малко идеи в последните си програми в тази насока, съвсем скоро предстои да излезе актуализираната ни програма за управление след изборите, където инвеститорският процес ще заема сериозна част от регионалната политика“, каза по време на срещата депутатът от ГЕРБ в 49-ото НС, Павел Христов. По думите му, целта е облекчаване на самия процес, за да се избегне ненужно обикаляне за дадено удостоверение между различни институции. Това, което може да е дигитално, да е дигитално. Там, където е възможно, обмена на информацията между институциите да се осъществява електронно, за да се спести цялата тази процедура на инвеститорите, включително частта с внасянето на проектите и техните съгласувания докъдето може.
„В последните седмици се оказа, че в не малко зони на Варна готови обекти не могат да бъдат захранени с електроенергия поради изчерпан капацитет. Знаем, че се обсъждат различни варианти за решаване на проблема и най-краткосрочния е увеличаване капацитетите от страна на ЕСО. Но проблемът, вероятно, ще бъде решен кратковременно, тъй като с наличните мощности едва ли може да се вдига капацитетът до безкрай. В този ред на мисли, Павел Христов подчерта, че в енергетиката през последните три години се случва само източване и прехвърляне на пари и контролът е занижен сериозно. „Нашата амбиция в тази сфера е да върнем контрола в сектора, да се проследят по-внимателно инвестициите в сектора“, подчерта Христов и допълни, че краткосрочното решение на проблема е за 12-18 месеца, но само, ако имаме правителство с ясен профил, вземащо бързи решения.
В края на срещата Николай Костадинов благодари за пълноценния диалог и гарантира подкрепа за бранша от страна на ГЕРБ – СДС.
barometar.net