Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.12.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Маги Халваджиян: Аз съм бил най-зле, когато съм бил най-добре

Да бъде различен е част от професионалния път на Магърдич Халваджиян. Продуцентът и предприемач разказва за живота си – от първите му стъпки в снимането на музикални видеоклипове до продуцирането на най-гледаните предавания в България.

„Аз ще правя това, което искам. Няма да правя това, което ми казвате, защото аз съм Магърдич. Аз съм различен. Спукваха ме от майтап в училище с това име. Те не можеха децата да разберат как се казвам… Магърдич. Какво е това име. И ми се подиграваха, и ми се смееха. Казах на баща ми, разревах се вкъщи. Той ми каза, виж какво, в твоето училище сигурно има 15-20… Петър. Момчета, които се казват Петър, или Ивановци. Ти си един. Няма друг Магърдич. Ти си единствен“, разказва продуцентът.

„Хората, които гледат телевизията, те не си дават сметка колко труд има отдолу и как трябва всяко колелце от механизма да е на мястото си, за да може целият този механизъм, като един часовник с всичките му бурмички вътре, да може да работи и да работи дълго. Правили сме предавания, в които сме влагали всичко, което знаем, целият си опит, то просто не сработва. Ти ако не пробваш, ако не експериментираш нови неща, няма как никога да пораснеш. Винаги ще бъдеш един човек, който прави едно, две, три и до там. Ако направя четири и пет и се проваля, какво ще стане? Нищо. Моята глава казва нищо. Ще станеш, ще се изтупаш и ще продължиш напред“, коментира историята, която пише с хитовото шоу „Като две капки вода“.

Никога в историята на българската телевизия, телевизионно предаване не се е излъчвало на живо пред 11 000 души.

Провалите са най-добрите му учители. Не само как се прави телевизия, а и какво е нужно, за да порасне бизнесът ти 10 пъти.

„При 20 години, когато ние правихме едновременно 8 предавания, аз по това време още не се бях научил да делегирам права, да взимам още хора, които да работят и да движат проекти, и се опитвах да огрея навсякъде сам. Всъщност избухването дойде, когато аз взех това решение. Ще направя борд на директорите, ще направим, ще разпределим задачите, ще сдам властта. Това всъщност беше правилният ход, ако искаме да растем. И тогава в рамките на една година от 30 човека на трудови договори при нас, изведнъж се оказахме 320. Аз съм бил най-зле, когато съм бил най-добре. Когато всичко ми върви, когато всичко е прекрасно, изведнъж усещам, че съм се изгубил от целта. Сетивата ти губят търсещото нещо, което непрекъснато те държи на нокти. И в момента, в който се появи това новото нещо, което ми трябва, новото предизвикателство, изведнъж ти казвам това е адреналинова инжекция право в сърцето“, разкрива предприемачът в „Успехът: Forbes по NOVA“ .

Освен продуцент, днес Маги Халваджиян е още предприемач и инвеститор в над 10 различни бизнеса – от производство на вино и кафе, през онлайн платформи за обучения до верига кафенета и зоомагазини. Компаниите му имат годишен оборот между 30 хил. и 10 млн. лв.

„За да можеш да създадеш различни бизнеси, първо трябва да имаш един много силен бизнес. Трябва ти един, да отделиш 100% от времето си, да го направиш силен, да порасне. И тогава вече, когато детето е пораснало и може да ходи на краката си и без тебе, тогава вече вземи отглеждай и други деца. Всъщност аз не правя телевизия, защото от малък съм бил влюбен в телевизията. Аз бях влюбен в киното. Само че, понеже имам прагматичен мозък, понеже главата ми работи по този начин, аз много рано си дадох сметка, че аз кино в България не мога да правя. Няма икономическа логика да правиш кино в България, защото ти и най-добрият филм да направиш, пазарът не може да ти върне парите. На практика от българско кино, аз инвеститорът във филма, продуцентът на филма, ако вкарам примерно 1 милион лева и филмът се гледа страшно, страшно, страшно, аз в крайна сметка от билети ще си върна само 30% от бокс офиса.“

Ето защо преди повече от 10 години започват да създават филми за международния пазар. Снимат 3 филма с американски актьори в България, САЩ, Куба и Мексико, които успяват да продадат на Netflix и Amazon Prime.

„В 2013-та тръгнахме да продаваме един сериал, който разработвахме доста време – “Самодиви“. И ще ти кажа, провалихме се тогава. Нашият опит, натрупан тук, не е достатъчен, за да играем онази игра там. Около 60 милиона долара трябват, за да направим 12 серии за първия сезон. И в онзи ден получихме обаждане от Щатите. Значи 11 години по-късно сме отново в играта и аз съм сигурен, че този път ще я хванем тази дузпа.“