Освобождаване от наказателна отговорност с административна глоба или максимум условна присъда. Това е наказанието, което може да получи Лена Бориславова, ако прокуратурата я предаде на съд и бъде призната за виновна, показа проверка на „24 часа“. Законът предвижда до 2 г. лишаване от свобода, като няма минимум. В затвора обаче влизат само рецидивисти, вече осъждани условно. Но и тези случаи са малко.
Бориславова е един от осмината народни представители, чийто имунитет е поискан. Първи бе този на лидера на “Промяната” Кирил Петков.
Докато той получава обвинението си в Софийската градска прокуратура този петък, митинг на партията ще го брани отпред. Призив за събирането на активистите на “Черковна” в 10,30 ч разпространи във фейсбук профила си бащата на Петков – Петко.
Още преди празниците депутатът показа призовката си. Имунитетът му бе поискан от и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов преди месец, за да бъде обвинен, че е превишил правата си като премиер, разпореждайки ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдaлина Арнаудова на 17 март 2022 г. Петков сам се отказа от депутатската си защита. Ще го брани известната адвокатка Даниела Доковска, защитавала Тодор Живков, Стефан Софиянски, Емилия Масларова, Огнян Донев, Иво Прокопиев и други известни личности.
В призива за митинга под надслов “Да защитим лидерите на промяната!” редом до лика на Петков са тези на Лена Бориславова и Асен Василев. Когато имунитетът на Лена бе поискан от Сарафов заедно с тези на още 7 настоящи депутати, тя обяви, че ще го даде сама, но след празниците, за да не ги прекара в ареста – като шофьора на Василев Лъчезар Ставрев, в чиято защита ПП също протестира в края на декември.
Но и във втория пленарен ден за 2025 г. Бориславова не подаде отказ. Сарафов прати писмо до шефката на НС Наталия Киселова с питане за нейния имунитет и тези на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов – тримата нито са се отказали сами, нито залата е гласувала за сваляне. От ПП казват, че тя ще декларира отказа си в момента, когато точката влезе в дневния ред.
От 8-ината за Лена Наказателният кодекс предвижда най-малко наказание. Обвинението в опит за измама и длъжностно престъпление към Ибрямов например се наказва с между 1 и 8 г. затвор. А при нея е за документно престъпление – експертиза показала, че подписите, подадени електронно от Бориславова в Агенцията по вписвания за напускане от Кирил Петков от сдружението “Да запазим Корал”, не са били положени от съответните хора. Той трябваше спешно да излезе от сдружението, за да стане служебен министър на икономиката през май 2021 г. Бившият съратник на Петков в каузата за запазването на “Корал” Атанас Русев подава в ДАНС сигнала, но едва две години по-късно.
Лена Бориславова е с чисто съдебно минало и от деянието ѝ няма финансови щети, казват юристи. Според тях и прокуратурата няма да иска в съда ефективна присъда, дори да се стигне до дело срещу нея.
По този член от НК например бяха съдени хората, които си уреждаха отрицателни PCR тестове при пандемията, за да пътуват. Оправдаваха ги или получаваха само глоба като превишилите разрешената скорост на пътя.