Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 15.01.2025
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Любопитно

Даниел Митов оглавява МВР? Какви изненади готви Борисов?

В сряда ще има редовно правителство с министър-председател Росен Желязков, а хоризонтът му на действие ще е най-рано до президентските избори през 2026 г.

Прогнозата неофициално идва откъм трите бъдещи партньори в правителството – ГЕРБ, БСП и ИТН, които в неделя до последно даваха и оттегляха кандидати за министри, пише в. „24 часа“.

Най-видими са желанията на социалистите, които имаха горещ пленум в снежна София, който трябваше да отговори на въпроса ще има ли тройна коалиция. БСП не просто влиза, а праща временното си ръководство в правителството. Така червените като за последно искат четирима министри и един вицепремиер без портфейл. Това май нарушава леко предварителната договорка: трима заместници на Росен Желязков – по един от трите партньора, по 4-има министри за БСП и ИТН и 11 за ГЕРБ, или 11:4:4. Ако хората на Слави Трифонов също поискат вице отделно от министрите си, ГЕРБ ще сложат свой втори вице.

Твърдо политически фигури с тежест излизат от парламента и влизат в изпълнителната власт.

Неочаквани и дори определени като дръзки рокади на ресорите, с които досега са свързвани бъдещите участници в кабинета, белязаха реденето му.

По неофициална информация начело на МВР ще застане Даниел Митов. Зам.-председателят на ГЕРБ бе два пъти външен министър – първо в служебното правителство на Георги Близнашки, а после във втория кабинет на Бойко Борисов.

Постът на вътрешния министър се превърна в ключов през последните 22 г., след като оставането на Калин Стоянов на него де факто разклати сглобката между ГЕРБ и ПП-ДБ, както и дружбата им с ДПС. А после стана причина президентът Румен Радев да отхвърли служебния кабинет на Горица Кожарева и така в крайна сметка отново да се спре на Димитър Главчев за премиер. Сменен като министър с Атанас Илков, Калин Стоянов стана депутат от ДПС по лична покана на лидера Делян Пеевски.

С нетрадиционния ход с политолога Митов Борисов рязко слага край на истеризирането чие е МВР

Самото пращане на фигура с партийна тежест във вътрешното министерство вместо лице от професионалното ръководство, какъвто бе трендът през последните години, също е знаково.

Политическа отговорност ГЕРБ поема и за финансите на държавата. Там също се очакват размествания на политически лица – най-вероятно Теменужка Петкова, позната най-вече като бивш енергиен министър, ще поеме бюджета. Тя е финансист по образование, от най-лоялните и изпълнителни кадри на ГЕРБ.

Също финансист е и Красимир Вълчев, чието име е било обсъждано също за МФ, където той е работил. Вълчев обаче отново ще е образователен министър.

Още не е ясно дали тези на ГЕРБ и на ИТН ще съвместяват и министерски ресори. Червеният вице без портфейл – временният лидер на партията Атанас Зафиров, щял да отговаря за силовите ведомства.

Останалите 8 министерства за партията мандатоносител (освен споменатите МВР, финансите и образованието) са: външното, отбраната, земеделието, иновациите и растежът, туризмът, енергийното, електронното управление и правосъдието.

Вицепремиер отново ще е Томислав Дончев, очаква се да е и министър на иновациите и растежа.

В земеделието най-вероятно ще остане настоящият Георги Тахов, бивш шеф на фонд „Земеделие“.

За отбраната запознати говорят уверено за оставането на министър Атанас Запрянов на поста.

ГЕРБ вади други знакови свои фигури от парламента за министерски постове. Юристът Георги Георгиев, който ръководеше общинския съвет в София, ще е новият правосъден министър. Освен депутат той е преподавател по търговско право в Софийския университет.

Пак Георгиев, но Георг, е фамилията на бъдещия външен министър. 33-годишният политолог е познат в дипломатическите среди, защото в третия кабинет на Борисов бе зам.-министър в МВнР.

Туризмът, който също е в списъка на ГЕРБ, до късно в неделя е бил обсъждан да остане за Евтим Милошев, но най-вероятно е друго знаково лице от младата генерация на партията на Борисов да го поеме. Името обаче не се споменава.

От служебните министри поста си запазва и този на електронното правителство – Валентин Мундров.

Много любопитни са номинациите на двата по-малки партньора в новата тройна коалиция.

Съпредседателят на лявата парламентарна група Борислав Гуцанов ще поеме социалното министерство – така партията, за която това е ключов ресор, знаково дава лидера си. Интересното е, че на предишното заседание на червеното бюро точно той, за разлика от Зафиров, е бил против коалиция с ГЕРБ.

Иван Иванов е излъчен за министър на регионалното развитие и строителството, в кабинета на Кирил Петков той бе начело на земеделското министерство. А Манол Генов ще е левият екоминистър.

За младежта и спорта БСП предлага настоящия общински съветник в столицата Иван Пешев, член на софийската соцорганизация с лидер Иван Таков.

Далеч не всички членове на пленума са приели влизането в управление с ГЕРБ. Разцепление има и между партньорите в лявото обединенение.

Най-неясни са номинациите при партията на Слави Трифонов, която също взема 4 важни и ресурсни министерства. Икономиката от името на ИТН се очаква да ръководи Петър Дилов, който сега е служител в банковия надзор на БНБ. Като министър се очаква да се върне Гроздан Караджов, но този път начело на транспорта.

Партията получава и здравеопазването и веднага се завъртя името на доайена на 51-ия парламент Силви Кирилов, който е бил шеф на агенцията по трансплантациите и на Александровска болница преди 20-ина години.

Любопитна и ситуацията с културното министерство, където първоначално е предвиждан Камен Воденичаров, а в последните дни служебният министър Найден Тодоров е заявил желание да остане. Медийните изяви на диригента от няколко дни насам го скарали съвсем с актьорската гилдия. Затова и Трифонов може би ще търси трети вариант за министър сред най-близкия си кръг.

Златният пръст в парламента на Алианса за права и свободи няма да бъде подкрепен с постове в МС – такава е била първата договорка още миналата седмица.

Около 19 часа в неделя обаче се чу, че хората на Ахмед Доган все пак имат амбиции за изпълнителната власт и дори плъзна слух, че могат в сряда да не подкрепят правителството на Росен Желязков. Други източници от ГЕРБ и БСП обаче смятат, че АПС все пак ще склони да гласува, след като получи обещаните два председателски поста на комисии в парламента.

Договаряло се да получат областни управители

Освен това влизат в състава на съвета на коалицията, през който ще минават важните управленски решения.

Алиансът на Доган не получава кресла, но 2-ма негови депутати ще заседават в съвета на коалицията

Макар и без министри в бъдещия кабинет, Алиансът на Ахмед Доган ще има право на глас в бъдещото управленско мнозинство. ДПС-ДПС ще има двама депутати, които ще са част от Съвета за съвместно управление. Това е звеното, което ще взима управленските решения на новата власт.

В съвета ще влязат до трима представители от всяка политическа формация, която участва в съвместното управление – ГЕРБ-СДС, БСП – “Обединена левица” и ИТН. Членове може да са “партийни лидери, депутати или други лица, определени от тези формации”. В заседанията ще участват още министри и експерти по конкретни въпроси след съгласуване между страните.

Те ще се ръководят от ротационен председател, който ще се сменя на всеки 3 месеца.

Съветът ще заседава на всеки 2 седмици и при извънредни ситуации, е записано в проекта на споразумението, с което “24 часа” разполага

Най-късно до 30 дни след подписването му ще бъде готова и законодателната програма.

Общата управленска програма пък ще бъде подготвена от Министерския съвет, но подписана и от партиите. Докато тя и законодателният план бъдат изготвени, ще действа временен дневен ред, определен съвместно от политическите формации. Срокът за обявяването му е 10 дни от подписването на споразумението.

Участниците в новата власт изрично ще се подпишат, че министър-председателят ще е от ГЕРБ. Той или тя трябва да е “с управленски опит, обществена разпознаваемост и се ползва с доверието на страните в споразумението”.

Премиерът ще има трима заместници – по един вицепремиер от ГЕРБ, ИТН и БСП.

Запазва се сегашната конструкция на Министерския съвет с 19 министри плюс министър-председателя с разликата, че в момента има един вицепремиер. Има възможност новите 3 вицета да са и министри.

Смяната на министър ще става при неспазване на управленските приоритети и със съгласието на всички страни, а не само по искане на излъчилата го политическа сила, пише още в документа.

За зам.-министри, областни управители и техните заместници ще се търси “широко съгласие в коалицията” и няма да има квотен принцип. Макар да не е записано в споразумението, имало принципна договорка за спазване на паритета при разпределянето на тези позиции и реално да има квоти и при т.нар. втори и трети ешелон на властта.

Целувката на смъртта“ май ще цепне лявата коалиция

„Целувката на смъртта“ ще е цената, която БСП ще плати за управленската колаборация с ГЕРБ. Така я определи Мая Манолова, която е сред коалиционните партньори в голямото ляво обединение. И намекна за бъдещо разцепление на левицата само 3 месеца след като се обединиха.

Бившият водач на социалистите и на ПЕС Сергей Станишев прогнозира още преди другарите му да се съберат на „Позитано“, че коалицията „БСП – Обединена левица“ може да се разпадне, ако се реши за общо управление с ГЕРБ. Твърдо против се обяви и заявилият кандидатурата си за председател на партията Кристиан Вигенин.

„Надявам се, че в БСП има разумни хора, които осъзнават каква опасност представлява коалиция с ГЕРБ. Това може да открие целувката на смъртта за лявото в България. Ние винаги сме били ясни – против всякаква колаборация с ГЕРБ и ДПС. Още през 2019 г. заявихме това недвусмислено“, каза Мая Манолова на влизане за заседанието в неделя. Заради готвената колаборация с ГЕРБ формацията на бившата омбудсманка обмисля напускане на коалицията, предупреди тя още преди дни.
Порочна „сделка с дявола“ пък видя Велизар Енчев от „Българска пролет“. Когато се отказваш от своите червени линии, ти се отричаш от идеите си. Партия, която се отрича от идеите си е политически покойник, каза той. И обясни, че на заседание на коалиционния съвет на обединената левица е предупредил, че ще напусне, ако се стигне до правителство с ГЕРБ.

От АБВ обаче няма да напускат обединението. „Това влизане и излизане в коалицията не е сериозно като подход“, отговори партийният лидер Румен Петков.