Вторник, 1 Април 2025

Времето

giweather wordpress widget
Connection error

Валути

Фиксинг за 01.04.2025
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Арт

Почина Джийн Хекман – кошмарът на режисьорите

Двукратният носител на „Оскар“ и автор Джийн Хекман е намерен мъртъв заедно със съпругата си Бетси Аракава и кучето им в дома им, съобщава The Santa Fe New Mexican, позовавайки се на местния шериф.

Полицаите твърдят, че няма признаци за насилие.

„Всичко, което мога да кажа, е, че сме в средата на предварителното разследване на смъртта и чакаме одобрение на заповедта за обиск“, заяви Адан Мендоса, директор на полицията в Санта Фе.

Полицията не е разкрила причината за смъртта.

Хекман е роден в Калифорния на 30 януари 1930 година. На 16-годишна възраст се записва в армията, където служи 4,5 години. След уволнението си решава да се отдаде на актьорската професия и се мести в Ню Йорк.

Кариерата на Джийн Хекман продължава повече от шест десетилетия и той печели редица награди, включително „Оскар“ за най-добър актьор през 1972 г. за ролята си във филма The French Connection. Получава и „Оскар“ за ролята си във филма Unforgiven.

С лице, сякаш изсечено от планинска скала, Джийн Хекман винаги е излъчвал сурова и непоколебима сила. Това му помагаше в ролите на безкомпромисни персонажи, но далеч не беше лесно за режисьорите, с които работеше.

Уес Андерсън признава, че е написал „Кланът Таненбаум“ (The Royal Tenenbaums) специално за Хекман, въпреки че актьорът не е бил въодушевен от идеята.

Легендарният актьор се превръща в предизвикателство за младия режисьор. Въпреки напрежението между двамата, Хекман все пак изиграва една от най-запомнящите си роли.

Дори в последния си филм – „Добре дошли в Муспорт“ (Welcome to Mooseport, 2004) – Хекман не загуби способността си да тероризира режисьорите.

Режисьорът Доналд Питри, работил по „Мис Таен агент“, „Как да разкараш гаджето за 10 дни“ и „Мистик Пица“, бързо разбира, че Хекман не се впечатлява от опитните режисьори. Легендата директно му наредил да си „затваря шибаната уста“ и да го остави на мира.

Въпреки че по-късните му филми като „Мексиканецът“, „Зад вражеската линия“ и „Под подозрение“ не демонстрираха напълно блясъка му, през 1995 г. Хекман беше във върхова форма.

Той впечатли в:

„Бърз или мъртъв“ (The Quick and the Dead) на Сам Рейми
„Аленият прилив“ (Crimson Tide) на Тони Скот
„Острието“ (Get Shorty) на Бари Зоненфелд

„Беше ужасяващо трудно да се работи с него“

Режисьорът Бари Зоненфелд, който ръководи снимките на „Острието“ (Get Shorty), разказва, че Хекман не просто го е респектирал, а го е плашел.

„Беше ужасяващо трудно да се работи с него. Той не понася глупости и може да те накара да се чувстваш незначителен.“

Зоненфелд си припомня разговор след премиерата в Ню Йорк, когато Хекман го дръпнал настрана и му казал директно:

„През цялото време, докато работех с теб, си мислех, че нямаш и шибана представа какво правиш.“

Когато Зоненфелд се опитал да приеме това за своеобразен комплимент, Хекман продължил:

„Не, не това е смисълът. Ядосан съм на себе си, защото ако бях разбрал, че знаеш какво правиш, можех да изиграя ролята си много по-добре.“, пише Блиц.