Неделя, 27 Април 2025

Времето

giweather wordpress widget
Connection error

Валути

Фиксинг за 27.04.2025
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Любопитно

Ейми Лу Ууд: „HBO не ме е искало, защото съм грозна“

Ейми Лу Ууд се превърна в звезда буквално за една вечер, след като попадна под светлините на прожекторите заради главната си роля в третия сезон на хитовия сериал „Белият лотос“. Въпреки че 31-годишната британка вече има зад гърба си роли в „Секс образование“ и редица други сериали на BBC и Netflix, появата й в шоуто на HBO буквално привлече вниманието на света върху личността й.

Мнозина критици вече я определят като „следващото златно момиче на Холивуд“, оставяйки своя уникален белег във филмовата индустрия и доказвайки се като глътка свеж въздух за феновете.

За разлика от други свои колеги, тя не е родена и отгледана като холивудска кралска особа, а расте в Манчестър с родители от работническата класа, на хиляди километри от блясъка и осеяните със звезди червени килими.

Ейми никога не е очаквала, че ще стане актриса, още по-малко успешна такава, тъй като години наред бива тормозена от съучениците си. От една страна заради акцента й, а от друга – върху нея се изсипват купища подигравки заради зъбите й. Често наричана „Бъгс Бъни“, това я кара да се чувства така, сякаш не изглежда достатъчно „традиционно“, за да печели роли.

Днес тя демонстративно запазва корените си и признава, че не е знаела как да се държи около холивудските звезди, защото се чувства като „бунтарка“, която отказва да си постави ботокс или фасети.

Говорейки пред The Hollywood Reporter, Ейми споделя: „Тези хора живеят в Холивуд. А аз живея в малкия си апартамент в югоизточен Лондон. По отношение на моята чувствителност, аз съм до такава толкова британка, че не бях сигурна как ще се справя с толкова много смели и уверени хора около себе си.“

Що се отнася до постоянното внимание, което получават отличителните й зъби, тя добавя: „Дори начинът, по който феновете на „Белият лотос“ говорят за мен и зъбите ми – че нямам фасети или ботокс – ме кара да се чувства малко като бунтар.“

Връщайки се назад към годините, когато е била дете и е била измъчвана от хулигани заради външния си вид, си спомня, че това я е карало да се чувства като „прекалено грозна“, за да получава големи роли. „Винаги съм си казвала: „Никога няма да си намеря работа в телевизията, защото изглеждам твърде странно“, признава тя пред The Observer през 2021 г. „Всеки, който е бил тормозен, знае какво е да чуеш тези неща, да ги анализираш, да ги приемеш за себе си и да си кажеш: „Ако бях по-малко грозна, ако имах по-малко от това, ако имах повече от онова.“

Попитана дали отличителните й зъби са били „пречка“ в кариерата й, тя категорично заявява, че те никога не са били проблем и че всичко е било само нейни вътрешни терзания и несигурности. „Това е изцяло в главата ми. Това е мит, който си казвах сама на себе си. В мозъка ми се въртеше мисълта, че не изглеждам достатъчно конвенционално и това е психическа бариера, която трябваше да преодолея.“

Борбите на актрисата по отношение на визията й и фактът, че от дете има телесна дисморфия, я карат да развие хранителни разстройства, преди персоналът на театралната школа RADA да се намеси.

Пред Harper’s Bazaar тя разказва: „Мразех тялото си и не исках да съм в него. Това вече се промени, слава Богу. Но като отидеш в театрално училище, може да стане още по-лошо. Имам сколиоза и когато отидеш в драматично училище и учителите накарат всички се изправят, не е лесно да ти кажат, че се движиш погрешно.“

Именно в театралното училище, където Ейми и съучениците й трябвало да се изразяват чрез движенията на тялото си, актрисата влошила борбите й с хранителното разстройство. „Бях толкова откъсната от тялото си, когато страдах от хранителни разстройства, сякаш бях извън него и го разглеждах отстрани“, казва тя през сълзи пред The Guardian през 2023 г. „Има неща около актьорската игра, които намирах за доста трудни в миналото и ги намирам за по-лесни сега, когато започвам да обичам повече себе си.“

Борбата й с булимията в крайна сметка е забелязана от персонала на RADA, където тя се обучава, и това води до „сурова, но необходима“ намеса. С терапия тя успява да преформулира проблемите с тялото си, както и да разопакова травмата от детството, с която се е сблъскала.

Освен че се борила с тормоза в училище, Ейми имала и трудни отношения с баща си, който работел като търговец на автомобили през по-голямата част от детството й. Връщайки се назад към бурната си младост, британката разказва как баща й се борил със зависимостта си към алкохола и наркотиците и напуска семейния дом без предупреждение дни наред. „Той излизаше за питие и не се връщаше в продължение на дни. Веднъж излезе и не се върна 10 седмици, защото беше на световното първенство в Корея“, разказва тя пред The Guardian.

„Той беше топ купонджия в Манчестър, така че излизаше със знаменитости и футболисти на „Манчестър Сити“; имаше огромно его и това още повече му го затвърждаваше“, добавя още тя. „Заради него майка ми трябваше да носи много голям товар на раменете си. Тя се опита да ни защити и в известен смисъл пое отговорност за това.“

Родителите й се развеждат, когато тя е ученичка, като Ейми заживява с майка си и новия й партньор, който плаща за това тя да отиде в частно училище, където за първи път се сблъсква с драматичните моменти в живота си.

Въпреки трудностите, Ейми признава, че именно тези неща са я подтикнали да стане актриса, защото са й помогнали да „изрази“ себе си. След като баща й също успява да се справи с проблемите си, отношенията им постепенно се заздравяват.

През 2019 г. Ейми постига големия си пробив, след като е избрана за пикантната комедия на Netflix, „Секс образование“, където играе приятелката на сина на директора, Адам. Феновете й изпадат във възторг, когато става ясно, че тя и актьорът Конър Суинделс се срещат и в реалния живот.

Връзката им се разпада след две години, като Ейми разказва, че са решили, че нещата не вървят, след като прекарали време разделени по работа. „Ние все още се обичаме и уважаваме. Раздялата ни беше нормална, не беше драматична“, споделя тя.

Ейми казва, че за нея е важно да има време за себе си, защото често предава и пренебрегва себе си в желанието си да поддържа партньора си щастлив. „Когато имам връзка, ми е трудно да запазя самочувствието си. Аз съм много независима, но и доста впечатлителна“, добавя тя.

След като печели слава в „Секс образование“, получава похвала в индустрията, спечелейки телевизионната награда BAFTA за женска роля в комедиен сериал през 2021 г.

През 2020 г. Ейми се появява в пиесата „Вуйчо Ваня“, с участието на големи британски имена, сред които Ричард Армитидж и Тоби Джоунс. След това се присъединява към звездния актьорски състав на „The Electrical Life of Louis Wain“, където Бенедикт Къмбърбач и Клеър Фой са в главните роли.

Миналата година тя пое главната роля в комедията на BBC „Daddy Issues“, играейки бременна купонджийка, която е принудена да се върне при наскоро разведения си баща (Дейвид Мориси).

Освен това се завърна в Netflix миналия месец, поемайки главна роля в „Toxic Town“ заедно с Джоди Уитакър, Клаудия Джеси и Робърт Карлайл.

31-годишната британска актриса разказа пред британското издание на GQ за множеството коментари относно външния ѝ вид, и по-специално – за усмивката ѝ.

Ууд споделя, че постоянният фокус върху зъбите ѝ я кара да се чувства така, сякаш има нещо „шантаво“ в себе си, нещо, което още не е „поправила“.

„Радвам се, че за някои това символизира бунт и свобода, но има граница“, казва тя. „Целият разговор е само за зъбите ми, и това ме натъжава малко, защото не мога да говоря за работата си.“

Актрисата добавя, че не може да не се запита дали същото внимание би се обърнало на външността ѝ, ако беше мъж. „Не знам… ако бях мъж, щяхме ли да обсъждаме това толкова много?“ казва Ууд, която е добре позната и с ролята си в „Sex Education“ на Netflix.

Тя признава, че още по време на снимките на „Белият лотос“ в Тайланд се е чувствала несигурна и силно осъзнавала своята „странност“, преди сериалът дори да е излъчен.

Един момент, който ѝ се е запечатал в съзнанието, е, когато продуцент ѝ казал, че създателят на шоуто, Майк Уайт, е трябвало сериозно да се бори, за да я избере за ролята.

„Казаха ми колко много Майк е настоявал за мен. Че е казал: Трябва да е тя, независимо какво казва HBO“, си спомня тя.

„И макар че това беше казано с най-добри намерения, малкият глас в главата ми нашепваше: HBO не ме е искало. И знам защо не ме е искало – защото съм грозна. Майк е трябвало да каже: Моля ви, дайте ми грозното момиче!“ – споделя актрисата пред списанието. (HBO, подобно на CNN, е част от Warner Bros. Discovery.)

В друг случай, докато снимала сцена, в която героинята ѝ Челси тича по плажа към приятеля си Рик, тя си спомня как оператор я похвалил за „странния начин, по който тича“.

„Франк, операторът, ми каза: Това решение със странното тичане? Гениално е! – разказва тя. „А аз му отговарям: Франк, това е моето истинско тичане.“, пише vesti.bg