Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 15.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Бизнес

Войната на куклите


      Онези, които мислят, че пазарът на играчките не е място за изясняване на отношенията между силните на деня, се заблуждават дълбоко. Потвърждение за това е неотдавнашният иск, подаден във федералния съд в Лос Анджелис от компанията MGA Entertainment срещу основния й конкурент. Най-голямата компания за играчки в САЩ Mattel, която произвежда куклите Barbie, е обвинена, че в продължение на 15 години се е занимавала с промишлен шпионаж и с кражба на търговски тайни от конкурентите си, включително и с описания и характеристики на над 50 нови продукти. По такъв начин фирмата получавала преимущество при разработването на стратегиите си и при налагането на собствените си продукти на пазара в ущърб на конкурентите си. Компанията MGA също произвежда кукли, известни с името Братз. На глобалния пазар те буквално дишат в пластмасовия врат на Барби, а в редица страни дори са я изпреварили.

Същността на обвиненията на ищците се свежда до това, че служители на Mattel са разузнавали по нареждане на шефовете си в изложбените зали на конкурентни фирми. Действайки под измислени имена, "шпионите" се занимавали с кражба на идеи, изучаване на ценовата политика и особеностите на рекламните кампании на само на MGA, но и на фирмите Lego, Sony и Hasbro.

Според експертите почти всички големи компании в една или друга степен се занимават с промишлен шпионаж. Изходът от съдебния процес срещу компанията ще се реши от доказателствата и по-точно от преките признания на нейни служители, че са похищавали чужди тайни по нареждане на ръководството. А искът на MGA се основава най-вече на показанията на Салвадор Виласеньор, бивш сътрудник в конкурентната компания, който напуснал в знак на несъгласие с нейните методи за борба със съперниците.

Да напомним, че през 2009-а бе сложен краят и на друг скандален случай, в който Mattel бе главен участник. Компанията беше обвинена в нарушаване на екологичните стандарти при производството на куклите Барби. В края на краищата фирмата за играчки се съгласи да изплати глоба в размер на 2.3 млн. долара. Споразумението й с американската Комисия за безопасност на потребителските стоки постави точка на почти двегодишната епопея, в резултат на която Mattel изтегли от пазара стотици хиляди свои продукти. Става дума за кукли Барби и над 90 други видове играчки, произведени в Китай от 2006-а, при които бе установено повишено съдържание на олово в боите.

Въпреки всичко производителят на най-популярните кукли в света отказа да признае, че е нарушил законодателството, защото новите, по-строги стандарти за качеството на стоките за деца били приети от Конгреса на САЩ, след като "вредните" Барбита били вече продадени.

Барби си остава най-търсената играчка на планетата. Всяка седмица в света се продават около един милион кукли, а всяка секунда – две. Според статистиката американските момичета на възраст между три и 11 години притежава средно по осем кукли Барби, италианските по седем, а френските, германските и британските – по пет. За 50 години компанията Mattel е продала над един милиард кукли Барби.


banker.bg