2 пъти в рамките на 3 дни премиерът размаха оставка. В президентското обкръжение се говори за „експертно правителство”. Част от опозицията, заедно с някои извънпарламентарни фактори, се държи предизборно. Хазната е във фактически фалит с над 10% върху БВП дефицит на месечна база. В публичното пространство се пускат идеи за „ад-хок” вдигания на данъци, което в най-мекия случай е анти-пожарна мярка.
Пада ли новата власт? Като че ли „да”…
Пада по силата на онзи фактор, който е по-силен и от славата, и от рейтинга, и от броя избиратели – изпразването на хазната. Правителството очевидно не се справя с „връзването на двата края”, като несправянето е в значителни размери, близки до показателите на Гърция (12%). Онова, което ни отличава, е че Гърция е карала така години, а ние сега започваме. Но принципът е същият и показателите са сходни. При толкова голям проблем, какъвто е дефицит от 10% върху БВП, той доказва фундаментален проблем в самото правителство, т.е. проблем нерешим чрез промени, и от самото правителство. Това е проблем на подхода към управлението, който не може да се реши с политическа тактика и текущи маневри. Т.е. каквото и да направи премиерът, няма да стигне до работещо решение. Няма как да стопи тези 10% минус до нула.
Казусът е типичен, доказващ правилото, че в криза управляват способните и умеещите, а не популярните и обичаните. Извън криза – при изобилие, може да управлява почти всеки, без да се срути. Но в криза могат да управляват малко. И това е житейско правило не само за политиката, но и за бизнеса, и изобщо. Както се казва във футбола „големият играч се познава в големия мач”.
България очевидно е в ситуация, която изисква професионално и максимално ефективно, а не политическо, управление. Не е изключено елитът, начело с премиера, да са осъзнали това, и да готвят подобен ход, който да спаси и самите тях от последствията на един всеобщ крах.
Увеличената здравна вноска ще навреди на здравеопазването
Малкият проблем на увеличението на здравната вноска е увеличението на разходите на бизнеса. Големият проблем е мисленето, което лъха от поредната мярка на управляващите. Мислене – напълно в духа на всички предишни правителства, и напълно погрешно в основата си.
И настоящото правителство тръгва от държавните нужди към определяните данъци. Има нужда от пари за нещо, и хайде данъци веднага. Заради такава политика страната е обрасла в данъци, които потискат всичко трудолюбиво и предприемчиво и стопират растежа. Никой не се замисля, преди да стигне до данъците, с какво може да оптимизира текущите разходи. Просто на всеки нов разход, който възникне, трябва да се намери приход.
А самата държава е пълна с ненужни агенции, звена, дейности, личен състав, скъпи военни операции зад граница… Пълно е и с корупционни сделки. Пълно е с некорупционни, но безсмислени сделки за доставка на нещо, което не е нужно. А здравеопазването – особено някои парчета от него като доставките на лекарства например, е един от най-драстичните примери за злоупотреби и разхищения.
В такава ситуация е абсурд възникването на поредния проблем в сектора да води до вдигане на данъците в полза на сектора. Излиза, че награждаваме нерационалното и разсипническо поведение. Зад думата „здравеопазване” са се скрили и цяла армия от мошеници и тарикати, които налагат все повече пари да отиват за една високо хуманна дейност, но всъщност да отиват не за нея, а за тях. Никой не може да откаже пари за здраве, но трябва да си дадем ясна сметка, че огромна част от тези пари не отиват за здраве, а отиват за палати в Бояна и лимузини.
Решението в здравеопазването е оптимизация, а не наливане на повече пари. Ако оптимизираме, може да се окаже, че в полезните области ще идат дори повече средства, отколкото ще идат от една увеличена здравна вноска, но вноска налята в настоящата калпава система. Т.е. вноска, която в значителна част ще бъде окрадена.
Ако оптимизираме, ние лекуваме болестта. Ако наливаме пари, подкрепяме болестта и я правим още по-голяма. Така практически ще се получи, че увеличената здравна вноска ще навреди на здравеопазването.
Добри Божилов