На 8 април от 19.00 ч. на Основна сцена ще бъде представена неустоимата оперета „Царицата на чардаша” от Имре Калман. Под палката на младия диригент Стефан Бояджиев, който отскоро е част от екипа на Държавна опера Варна, ще се срещнем със звездите на ДМБЦ „Стефан Македонски” Валентина Корчакова в ролята на Силва и Александър Мутафчийски в ролята на Бони. Те ще си партнират със солистите на Държавна опера Варна Пламен Долапчиев (Едвин), Людмил Петров (Фери Бачи), актьора Пламен Георгиев (Мишка) и ветерана на Варненската опера Евгени Леков. Запазил свежия си глас и артистично сценично присъствие и на 80 години, неостаряващият Евгени Леков ще се превъплъти в образа на Вайлерсхайм. Своя дебют като Щаси ще направи младата певица Лиляна Кондова. Тя е завършила оперно пеене и обой в НМА „Панчо Владигеров”. Все по-често ще виждаме младото сопрано в солистични роли. Още през април тя ще се представи в ролите на Флора от „Травиата” и на Валансиен във „Веселата вдовица”. Предстоят й ролите на Зорница от „Луд гидия” на П. Хаджиев, Берта в „Севилският бръснар” на Росини и др.
С вълшебствата на „Лешникотрошачката”
На 9 април от 18.00 ч. на Основна сцена ще се се случи чудото, което очакваме от всяка красива приказка, особено ако тя се казва „Лешникотрошачката”. Тя бе поставена от известната българска балетна режисьорка доц. д-р Желка Табакова за Варненската Коледа в края на 2011 година, но винаги е приятно отново да се потопим в нейната вълшебна атмосфера. Още повече, че публиката проявява сантимент към този спектакъл, в който балетът на Варненската опера се представя от най-добрата си страна. Оригиналното в постановката е, че без да променя концепцията на Петипа и Чайковски, Желка Табакова извежда Mайката, Бащата, Клара и Дроселмайер в една обща сюжетна линия. Майката на Клара, която тук е балерина и основно действащо лице, поставя в края на балета диадема върху главата на момичето, посвещавайки го по този начин в тайнството на балетното изкуство. Балетът завършва с хепи енд, в който Клара танцува с принц Лешник голямото заключително па де дьо. Развлекателните дивертисментни танци във второ действие, в интерпретацията на Желка Табакова, са развити в изящни и завършени миниатюри. Всеки персонаж носи своите характеристики, като в испанския, арабския, руския, китайския танц и пасторала хореографката внася нова драматургична натовареност. Вместо класическия кадрил и па де грас, в танците на родителите са включени елементи от салса и танго. Няколко цитата от „Спящата красавица”, замислени като малък каламбур а ла Петипа, предлагат допълнителни нюанси в хореографията. За своя прочит на „Лешникотрошачката” хореографката бе удостоена с престижната награда „Варна” през 2012. Безспорна заслуга за въздействието на спектакъла имат сценографската визия и великолепните костюми в стил ар деко на дизайнера Генадий Иванов-Гендони. Зрителите особено харесват неговото модно дефиле, вписано елегантно в спектакъла.
Концерт в рамките на ХVІІ Австрийски музикални седмици в България
В рамките на ХVІІ Австрийски музикални седмици в България, на 12 април от 19.00 ч. на Основна сцена ще бъде изнесен Симфоничен концерт под почетния патронаж на г-жа Маргарита Попова, вицепрезидент на Република България. На диригентския подиум ще излезе Светослав Борисов – постоянен диригент на Камерен оркестър Шьонбрун във Виена, главен художествен ръководител на Камерен оркестър „Con fuoco” в Грац и диригент на Държавна опера Варна. Солистите са Петер Шмидл – кларинет и Роберт Бауерщатер – виола. В програмата: Хайнрих Гатермайер – Брукнер с Епитафия за голям оркестър; Макс Брух с Концерт за кларинет, виола и оркестър, ми минор, опус 88 и Антон Брукнер с Четвърта симфония „Романтична“.
Светослав Борисов е роден през 1978 г. в Русе, свири на пиано от 5-годишна възраст, а на 12 години вече учи и тромпет, с който печели множество награди. През 1999 г. заминава да следва в Университета за музика и изобразителни изкуства в Грац. Паралелно със специалността тромпет при Уве Кьолер, започва и следването си по дирижиране и музикално ръководство при Мартин Зигхард и Йоханес Принц, което завършва с магистратура през 2010 г. От 1997 г. концертира първо в България, а след това и в Австрия като солист и член на различни ансамбли. През 2007 г. основава Камерния ансамбъл „ Con fuoco” в Грац, с който изнася много концерти. От 2009 г. е постоянен диригент на Оркестъра на замъка Шьонбрун във Виена, а от 2012 г. работи и и като диригент на оркестъра на Варненската опера. Едновременно участва като диригент в турнета в Европа и Китай, в периода 2003-2012 дирижира оркестър „Бетовен” в Бон, Камерния оркестър на Лозана, Бранденбургските симфоници, Оркестъра на Алгарв и др. Светослав Борисов е дирижирал концерти в Златната зала на Музикферайн Виена, Щефаниензал и др. други престижни концертни зали в Австрия.
Роберт Бауерщатер е роден през 1971 г. в Линц, учи цигулка в Музикалното училище в Линц и завършва с отличие Музикална гимназия и Антон Брукнер – Университет в Линц през 1990 г. Продължава обучението си в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, в класа на професорите З. Фюрлингер и П. Оксенхофер, при които също се дипломира с отличие през 2000 г. Участва в майсторски класове на проф. В. Клос и Г. Косе. От 1998 до 2001 г. Роберт Бауерщатер е член нa Tonk?nstler Orchesters Nieder?sterreich, от 2001 г. се присъединява към оркестъра на Виенската държавна опера, от 2004 г. става редовен оркестрант във Виенската филхармония като водач на виоловата група. Наред с активната си работа в оркестъра, Роберт Бауерщатер развива и широка дейност в областта на камерната музика. Той е съосновател на Клавирен квартет „Лиси“, на „Theophil Ensemble“ и на ансамбъл „Trumpet&Strings Vienna“, участва в Клавирен квартет „Виена”, ансамбъл „Виенски класици“ и ансамбъл „Виенски Моцартисти“. Роберт Бауерщатер свири на виола, изработена от Стефан фон Баер през 2002 г.
Доайенът на Виенската Щатсопер и Виенските филхармоници Петер Шмидл е роден в семейство на музиканти. Баща му Виктор Шмидл и дядо му Алоис Шмидл, който свири с Виенските филхармоници и в оркестъра на Виенската Щатсопер още по времето на Густав Малер, са първите кларинетисти на Виенските филхармоници. Петер Шмидл свири на пиано от шестгодишна възраст и завършва Виенската музикална академия при тогавашния кларинетист-солист на Виенските филхармоници Рудолф Йетел. През 1965 г. е назначен в оркестъра на Виенската Щатсопер, а след това и в оркестъра на Виенските филхармоници. От 1968 г. става първи соло кларинетист в тези два оркестъра. Наред с дейността си на оркестрант Петер Шмидл изгражда международна кариера като солист. Съвместната работа с диригенти като Х. фон Караян, Л. Бърнстейн, К. Бьом, Р. Мути, С. Озава, Д. Ливайн, Й. Менухин и много други, предопределя възходящата му кариера. Участва в множество камерни ансамбли, като „Виенски октет”, ансамбъл „Винер ринг” и „Винер блезерсолистен”. От 1967 г. преподава в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Награди: Почетен знак за заслуги към Република Австрия, Австрийски почетен кръст за наука и изкуство, първа степен и много други.
Повече: www.austrianmusicweeks-bg.com
Билети по 10, 15, 20 и 30 лв., ученици, студенти и пенсионери 6 лв. ПAKET ФАМИЛИЯ ОПЕРА за четирима на цена от 24 лв. (4 билета х 6 лв.) Спектакли на Детско-юношеската опера – 5 лв. Резервации и продажба на билети на тел.: 052-665 022; 052 650 666 и на e-mail: tickets@operavarna.bg; www.operavarna.bg.
Работно време на билетната каса: oт понеделник до петък 10.00-19.00 ч.; събота 11.00-18.00 ч.
barometar.net