Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 15.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Анализи

Кога ще реагират институциите на нарастващата популация на котки във Варна?

Вчера от организацията Animal Hope Varna разпространиха съобщение, че във Варна има котешка чума. Става въпрос за котешки  вирус със сезонен характер, наречен Панлевкопения, който е включен в редовната годишна ваксинация при котката. Въпросната котешка чума не била опасна за хората, но ние питаме: кога отговорните институции ще реагират на неконтролируемата популация на котки във Варна? За разлика от кучетата, които се кастрират и така се ограничава популацията им, във Варна никой не обръща внимание на котките. Не се вземат мерки за ограничаване на популацията им, която нараства с всяка изминала година и е време Община Варна, Регионалната здравна инспекция и неправителствени организации да обединят усилията си и да направят нещо по въпроса. През 2012 г. РЗИ информира, че 9 варненци са  ухапани от улични котки, а 62 са случаите, в които става въпрос за ухапване от домашно куче или котка. Колко трябва да станат случаите на ухапани от улични котки, за да реагират институциите?

.

Броят на бездомните котки скача бързо във Варна, алармира преди година д-р Марина Иванова – ръководител на проекти „Грижа за бездомните животни“ в неправителствената организация „Четири лапи“. Работата с котките е доста по-сложна от тази с кучетата, тъй като те се размножават много бързо и са трудни за залавяне, защото са недоверчиви, отбеляза ветеринарът. По думите й хората не осъзнават популацията им като проблем, тъй като са кротки, не хапят и не натрапват присъствието си. Основните оплаквания от котките са свързани със силното мяукане в сезона за размножаване и с наличието на бълхи.

Работата с котките е доста по-сложна от тази с кучетата, тъй като те се размножават много бързо и са трудни за залавяне, защото са недоверчиви, отбеляза ветеринарът. По думите й хората не осъзнават популацията им като проблем, тъй като са кротки, не хапят и не натрапват присъствието си. Основните оплаквания от котките са свързани със силното мяукане в сезона за размножаване и с наличието на бълхи.

Бързото разрастване на популацията на котките се дължи на някои особености в размножаването им, посочи специалистът. От ранна пролет до есента женските раждат по два-три пъти, най-често по 2-4 котета. Средната продължителност на живота на уличните котки е 5-6 години. „Не мисля, че трябва да стигаме дотам, да осъзнаем, че имаме голям проблем с популацията на бездомните котки, за да работим върху нейното регулиране и намаляване“, посочи специалистът.

Освен кастрацията, която трябва да достигне 80 на сто при домашните животни, за преодоляване на проблема с бързо нарастващата котешка популация експертите предлагат още няколко решения. Сред тях е поставянето на контейнери за отпадъци, които се затварят, тъй като размерът на популацията зависи и от наличната хранителна база.

Важни са и редовното сметосъбиране и сметоизвозване, както и затварянето на прозорците към мазетата в стари блокове и кооперации, в които се крият котешките семейства.

barometar.net

dnes.bg