На заседание на ПК „Младежки дейности и спорт“ на 21 юни, общинските съветници искат информация за фестивала FUNCITY представляван от Сдружение „Варненски младежки фестивал“. Става ясно, че младежкият фестивал ще се проведе от 24 до 28 август и ще има изпълнители от осем държави. Общинският съветник Христо Атанасов пита един от организаторите на фестивала Стефан Бъчваров дали са предприети действия по запазване на марката FUNCITY. Получава отговор, че такива действия не са предприети, тъй като по информация на сдружението това отнема няколко години и са нужни около 2000 лв. Христо Атанасов репликира: „Дали са ви грешна информация. Патентът не отнема толкова време, а и мисля, че е хубаво да запазим името. Трябваше да се допитате до нас.“ Стефан Бъчваров задава въпроса няма ли как Funcity да остане запазена марка на сдружението и получава следния отговор от Христо Атанасов: „Този въпрос, който зададохте, ме навежда на мисълта, че започвате да търсите търговски елемент в това. Нали идеята е съвсем друга – фестивалът да се продължи, но под егидата и финансирането на Община Варна. Все пак това е младежки проект, вие няма да сте вечно младежи, така че след година работата ви ще бъде продължена от други.“
На заседанието стана ясно, че за провеждане на фестивала тази година Община Варна осигурява 100 000 лева., а под формата на дарения и реклама е осигурено съфинансиране от около 40 000 лева.
Председателят на Сдружение „Варненски младежки фестивал“ Стефан Бъчваров отказва да посочи повече подробности преди подписване на договорите. Марица Гърдева го репликира, че е „хубаво е да има повече прозрачност, не да се крият неща от нас. Получавате едно много добро финансиране, а ни давате един отчет, от който почти нищо не става ясно. Препоръката ми е да ни представите подробен, разбит отчет, за да бъдем наясно с това за какво точно отиват отпуснатите пари.“
Общинските съветници съветват организаторите на FUNCITY да наблегнат на кандидатстването с проекти по европрограми. От Сдружение „Варненски младежки фестивал“ обаче се оправдават с липсата на човешки ресурс. В крайна сметка общинските съветници единодушно решават преди отпускането на първите 30 000 лева за провеждането на фестивала организаторите да представят подробна информация за какво точно ще бъдат изразходвани средствата, информира vlastta.com
Какво се случва месец по-късно? В писмо до медиите екипът на фестивал FUNCITY съобщава, че взел решение да се оттегли окончателно от партньорството си с Община Варна, основен финансиращ орган на събитието до момента и да откаже планираните 100 хил. лв. за финансиране на шестото издание на събитието. Сътрудничеството и диалогът за организиране на фестивал FUNCITY бил влошен и в резултат на това, тази година чрез ПК „Младежки дейности” към Общински съвет бил направен опит да се изземат името и логото на фестивала като собственост на Общината чрез регистриране на търговската марка на нейно име.
Какво се оказва? Че организаторите на фестивала Funcity искат да го регистрират като своя марка и след 5-10, 20 години, когато вече не са младежи да продължат да го правят с финансиране от община Варна. Както отбелязва Христо Атанасов организаторите търсят търговски елемент във фестивала, а Funcity е младежки проект, който ще бъде продължен от други хора. За сведение на сдружението, марката и логото на престижния музикален фестивал „Варненско лято“, който се финансира и организира от община Варна са собственост на общината, също и на Международния майски хоров конкурс и на други фестивали. Питаме: на какво основание от сдружение „Варненски младежки фестивал“, което се появява на авансцената едва през 2014 г. / през 2011 г., 2012 г., 2013 г. община Варна го организира с други НПО и финансира основно/ искат да патентоват марката Funcity, а община Варна да ги финансира? И след като от Община Варна пречат на сдружението да си прави фестивала, което иска логото и търговската марка FUNCITY да са негова собственост, какъв е проблема сдружението да си организира само мероприятията без да разтича на финансите на община Варна?
barometar.net