Икономистът Владимир Каролев коментира посещението на френския президент Макрон у нас в типичния си откровен стил: „Гледам с каква радост Борисов и Радев прегръщат Макрон и изтръпвам. Френският президент не е довтасал тук, за да яде калкан в Евксиноград, а за да защити интересите на френските синдикати като опраска няколко десетки хиляди български работници – шофьори в международните превози. Френските синдикати ронят крокодилски сълзи, тъй като западни фирми отварят клонове в България и наемат българи да карат техни камиони на заплати, които са относително ниски за Франция или Германия, но повече от солидни за България – от 2500 евро нагоре.“
По-различна от тази на Каролев е позицията на френски анализатори. Според тях при посещението си в Австрия, Румъния и България френският президент Еманюел Макрон има конкретна цел – да създаде климат на доверие по деликатния въпрос за командированите работници, пише френският в. „Кроа“.
Това няма да е лесна задача, особено в Румъния, която е против затягането на европейските правила в тази област. Около 30 000 от командированите работници във Франция идват от Румъния – повече от тях са само работниците от Полша и Португалия. Повечето от румънците работят в строителството, получават доста над 300-те евро, които могат да очакват в родината си, и допринасят значително за сумата от 1,58 милиарда евро, които румънската диаспора изпраща всяка година в страната си.
Според специалисти на трудовия пазар във Франция, български и румънски транспортни фирми командироват свои шофьори към чуждестранни фирми (в случая френски). Никой не говори за клонове на чуждестранни транспортни фирми в България. Според европейските закони всяка българска фирма може да командирова за известен период свои работници, в т.ч. и шофьори, във Франция (както и в други европейски държави). На този етап, законът казва, че след 3-тия работен ден в чуждата страна, работникът трябва да бъде платен според минималните възнаграждения на страната, в която работи, като осигуровките му се плащат в страната, където е неговият работодател. Предложението е това минимално заплащане да не е от 3-тия ден, а още от влизането и заработването в страната.
Специалистите коментират, че ако дойдеш от България и работиш във френска фирма, получаваш заплата по тукашни нормативи и плащаш данъци във Франция. Ако обаче си работник на българска фирма и тя те прати в командировка във Франция към френска компания за определен период от време, то отново се подчиняваш като заплата на френските регулации (досега след третия ден), но осигуровките ти се внасят в България.
barometar.net