За 2 дни близо 160 души от Варненска област са потърсили медицинска помощ заради остри простудни заболявания. Това съобщи за в. „Черно море“ шефът на дирекция „Надзор над заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Варна д-р Янка Драганова. Статистиката е, откакто децата подновиха учебните занятия. Преди Нова година нивото на острите респираторни заболявания (ОРЗ) в областта бе доста под средното за страната, но в навечерието на коледните празници при децата от 5 до 14 г. то бе по-високо от средното за страната, каза още д-р Драганова. Според нея пик на острите простудни инфекции може да се очаква след 20 януари т.г. Засечена е и циркулация на грипни щамове – основно от група B. Става дума за „Ямагата“ и „Виктория“, в очакване сме и на „Хонконг“, допълни епидемиологът.
В момента нивото на ОРЗ е ниско и обстановката е спокойна. Следим обаче положението и сме готови да реагираме веднага, каза шефът на РЗИ – Варна, д-р Дочка Михайлова. Тя припомни, че е издала заповед за готовност за свикване на областната комисия за борба с грипа още на 2 ноември м.г. Засега обаче събиране на щаба не се налага. Предвидени са различни ограничителни мерки в случай на епидемия, които биха помогнали за отслабване на силата й, обясни д-р Михайлова. Тя призна, че в момента усилията на здравните инспектори са насочени основно към контрола на температурите в класните стаи. Ако помещенията са подходящо отоплени, децата ще се разболяват по-малко, добави тя.
Във връзка с навлизането в сезона на грипните заболявания от Министерството на здравеопазването излязоха със съвети към хората. Ето някои от тях.
Какво представлява грипът?
Грипът е заразно заболяване, което се наблюдава всяка година през есенно-зимния период. Причинява се от няколко вируса – А, В и С, които не могат да се различат симптоматично.
Какви са симптомите?
Характерно е внезапното начало с втрисане, висока температура, общо неразположение, болки в мускулите и ставите. Периодът от заразяването до появата на първите симптоми е средно 2 до 5 дни.
Как се заразяваме?
Заразяването става по въздушно-капков път – чрез кихане и кашляне, но вирусите са устойчиви във външната среда и могат да преживеят няколко часа върху повърхности и запрашена среда. Те се предават от болни на здрави хора основно чрез секрета, който се отделя от носа и устата при кихане и кашляне. Честото измиване на ръцете и доброто проветряване намалява възможността за заразяване от околните предмети и повърхности.
Какви са усложненията?
Наблюдават се пневмонии, синуити, отити, миокардити и др. Най-уязвими за развитието на усложнения са малките деца и възрастните с хронични заболявания. Често това са вторични бактериални инфекции.
Как да се защитим?
Ваксинирането със сезонна противогрипна ваксина е най-ефективният метод за предпазване от грипна инфекция. Противовирусните препарати се използват за лечение с цел намаляване продължителността на боледуване и риска от усложнения. Те са най-ефективни, ако се приемат в първите 24 до 48 часа от появата на симптомите.
Използването на антибиотици при вирусно заболяване, неусложнено с бактериална инфекция, е излишно и с нищо не помага на организма. Антибиотик може да се приема само след преценка от лекуващия лекар, спазвайки вида, дозата и продължителността на изписания препарат.
Как да предпазим околните?
Избягвайте близък контакт с болни. Избягвайте местата с много хора и масовите мероприятия. Ако сте болен, стойте на безопасно разстояние от другите, за да ги предпазите от заболяване. Избягвайте използването на обществения транспорт при възможност.
Използвайте хирургическа маска, ако имате такава възможност.
При заболяване останете вкъщи, не ходете на работа или училище и не излизайте по други причини.
Измивайте редовно ръцете си със сапун и вода, особено след кихане и кашлица.
Покривайте устата и носа си с ръка или кърпичка за еднократна употреба при кашлица и кихане. След употреба изхвърляйте носните кърпички в кофата за битов отпадък.
При липса на условия за миене на ръцете използвайте влажни хигиенни кърпички за ръце.
Почиствайте твърдите повърхности като дръжки на врати, телефони, дистанционни управления и други често с обикновен почистващ препарат.
При липса на усложнения грипът се лекува в домашни условия с медикаменти, които облекчават симптомите, и достатъчно количество течности.
Не прибягвайте до самолечение. Потърсете медицинска помощ при първите симптоми.