Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 18.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Анализи

Кодак подкрепя Законът за Данъчния кредит във филмовото изкуство


      Компанията „Кодак” е сред първите, които подписаха писмото на киногилдията и частните продуценти до премиера, двама министри и две парламентарни комисии. В него се настоява да бъде създадена работна група по промените в ЗФИ, които уреждат въвеждането на данъчния кредит за българско кино
    Филмовата лаборатория на „Кодак – България” бе сред основните участници в първата неформална среща между творческите гилдии и продуцентските компании в българската киноиндустрия в края на м. февруари. Компанията бе и сред първите, сложили подписа си в подкрепа на промените в Закона за филмовата индустрия, които предвиждат въвеждането на данъчния кредит за българското кино. Ние вярваме, че България притежава всички необходими предпоставки, за да привлече инвестициите на най-големите филмови студия като Уорнър и Сони да снимат тук – има страхотна природа, има невероятни професионалисти, на разположение е и завършен кръг на снимачния процес – от предварителната подготовка до финалната постпродукция.
В момента, обаче, българската филмова индустрия е изправена пред възможността да отблъсне не само компании като Сони и Уорнър, но и да загуби по-малки чужди продуцентски компании, които вече снимат филми на територията на страната. Основа за тези реални прогнози е липсата на държавен стимул, който да превърне киното в приоритетен сектор в българската икономика; както и фактът, че промените в Закона за филмовото изкуство, които поставят рамката при въвеждането и ползването на данъчен кредит за българското кино, дори все още не се обсъждат в българския Парламент. 
    „Данъчният кредит като вид държавно подпомагане на киното е въведен в десетки страни и е показал само положителен резултат”, казва мениджърът на Кодак Синелабс  – България Маргарита Методиева. „Ако промените в Закона бъдат гласувани, това ще бъде насърчение не само за киното, но и за десетки други сектори, сред които туризъм, кулинария, износ, строителство, шивашка индустрия  и др. Начинът чуждите инвестиции да бъдат привлечени, е приемането на системата на данъчния кредит. Ако само за момент погледнем страната от орлов поглед отгоре, ще видим какво има България – талантливи хора, природа – планини и море: дадености, с които ние можем да бъдем предпочитана дестинация за снимането на големи продукции”.
    За съжаление, в момента в България се снимат нискобюджетни филми – причината е, че държавната субсидия за кино не е достатъчна, особено в условията на криза – 14.4 милиона лева за снимането на по-малко от 10 филма са крайно недостатъчни (толкова е държавната субсидия за 2009 г.).А за 2010 надали ще е повече от 10 млн. Лева. Високо професионални кадри – оператори, осветители, режисьори, звукооператори,  посветили живота си на киното и завършили професионалното си образование, все по-често остават без работа заради липсата на продуценти, които да снимат филми.
    „Промените в ЗФИ са от огромен интерес за производителите на български продукции. Нещата са много по-глобални от това, което изглежда в момента – ако един български продуцент получи 500 хил. лв. за филма си от държавната субсидия,  и привлече инвеститор, който да му осигури още толкова средства, то продуцентът би трябвало да има възможност за данъчен кредит върху привлечените чужди инвестиции. Уверена съм, че това ще доведе до драстичен скок на чуждите продукции, снимани у нас. Всъщност това е и идеята – колкото повече продукции, толкова повече разнородни български фирми ще бъдат ангажирани в нея – за транспорт, за почивка, за техника, строителство, и др. В същото време данъчният кредит ще осигури възможност изцяло българските филми да получат по-добро разпространение по световните кина.  ”
Нека погледнем по-широко мащабно на нещата и изградим един Закон, който напълно ще защити правата не само на изцяло българското кино; не само ще разкрие работни места за хиляди българи в киноиндустрията; не само ще помогне за популяризирането на българското кино; но и ще превърне България в кинодестинация. Тези фактори, от своя страна, носят гарантиран приход за държавния бюджет. 
Като мениджър на Кодак Филмовата лаборатория, аз напълно подкрепям искането на творческите гилдии и продуцентските компании в киноиндустрията да бъде създадена специална работна група по промените в Закона за филмовото изкуство. Колкото по-бързо бъде създадена тя, толкова по-добре за оцеляването на българската киноиндустрия.

 


Маргарита Петрова

Кодак – България