Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 14.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Поне 30 хиляди лева подкупи са взели задържаните от ДФ „Земеделие“-Варна

Поне 30 000 лева са взели под формата на подкупи задържаните в сряда при акция на ДАНС служителки на ДФ „Земеделие“ във Варна и техният бивш колега и помагач. Това стана ясно на днешното съдебно заседание, на което прокуратурата поиска две от обвиняемите лица да останат в ареста.Със 72-часова мярка за задържане в следствения арест във Варна бяха оставени Йорданка Пейчева Георгиева и бившият й колега Георги Николаев Герджиков. Георгиева, която е старши експерт в ДФ “Земеделие”-Варна, е разследвана за това, че като длъжностно лице е искала и приемала подкуп от земеделски производители, ползващи субсидии по схема „Единно плащане на площ“. Сумите били давани, за да не изпълни тя задълженията си по служба – осъществяване на контрол и санкции на нарушенията при усвояване на евросредствата. Вчера 36-годишната държавна служителка беше привлечена като обвиняема за това, че в съучастие с друго длъжностно лице – колежката й Надя Манчева като съизвършители и с Георги Герджиков като помагач, са принуждавали земеделски производители да дават крупни суми, за да не им бъдат извършени проверки. Натискът е ставал чрез изнудване и злоупотреба със служебно положение и заплахи за налагане на санкции за допуснати нарушения на Закона за опазване на земеделските земи. Събраните дотук доказателства в хода на разследването сочат, че държавната служителка е прибрала 15 600 лева от рушвети.

Варненският окръжен съд прие, че материалите по досъдебното производство категорично сочат, че Йорданка е извършител на престъпната дейност, за която е привлечена като обвиняема. В същото време обаче, тя е майка на две малолетни деца, едното от които страда от тежко хронично заболяване и се нуждае от специални грижи, съобщиха от пресслужбата на ВОС. Георгиева и защитата й представиха пред съда документи, че детето е болно от епилепсия и се налагат постоянни специализирани грижи за него. По думите на майката, болестта изисква инжектиране на медикаменти, като само тя е обучена да му ги поставя в домашни условия. Съдът се съобрази с това и с представените медицински документи и постанови Георгиева да остане под „домашен арест“. В съдебната зала тя се държа доста остро, като дори потърси сметка на прокурора, защо изобщо е там. На експертката от ДФ „Земеделие“ във Варна не й хареса формулировката „обвиняема“ и дори се почуди, как така прокуратурата е счела, че тя е извършила престъпление.

Разследването е бе образувано в края на октомври тази година първоначално срещу неизвестен извършител и под надзора на СГП – Специализираното звено „Противодействие на корупцията“. В хода на следствените действия, в които участие е взел и служител на ДАНС като обвиняеми са привлечени Йорданка Георгиева и Надя Манчева, както и Георги Герджиков от Добрич – техен бивш колега. Той е обвинен, че умишлено е подпомагал престъпната дейност, като е осъществявал срещи и разговори със земеделските производители. Герджиков е бил „лошото ченге“ в схемата и натискал мишените с възможните санкции при една евентуална проверка. Също така той е бил и „топлата връзка“ между тях и служителките на фонда. Предавал е исканията за подкуп, за да не се извършат проверките, а също така е приемал и сумите, които впоследствие са били разпределяни. Общо 14 000 лева е предметът на престъпната дейност, за която Георги Герджиков ще бъде разследван. Източници на БЛИЦ довериха, че засега има 8 установени случаи на искане и даване на подкуп, но разследването е едва в началото си и не е изключено взетите рушвети да набъбнат.

От всички единствено Герджиков остана в ареста, тъй като съдът намери, че събраните в хода на разследването доказателства – многобройни свидетелски показания, разпознаването и други материали, категорично го заковават като помагач. При задържането на 37-годишният добричлия, дансаджиите намерили в чантата му и иззели част от парите, предадени от изнудваните земеделци. От дома му пък са били открити писмени документи и бележки, които съдържат доказателства за престъпната дейност, извършена в съучастие с Георгиева и Манчева. Последната е била пусната с най-леката мярка – „подписка“, защото напоително разказала пред разследващите за цялата схема.

Законът квалифицира подкупа като тежко умишлено престъпление, което се наказва със затвор от 3 до 10 години, с глоба до 20 000 лева или с „лишаване от право“.

blitz.bg