Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 18.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Бизнес

България плаща нови 10 000 лева за изказванията на Цветанов като вътрешен министър

cvetanovНа почти 100 000 лева набъбна сметката, която България плаща за изказванията на зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов от времето, когато беше вътрешен министър. Днес правителството прие за изпълнение нови шест осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург по дела срещу България и сред тях отново има дело, по което страната ни е осъдена да плаща заради думи на бившия вътрешен министър. Става дума за делото, което бившият шеф на полицията в Бяла Слатина Тони Костадинов заведе и спечели в Страсбург. ЕСПЧ осъди България за неспазване на презумпцията за невиновност и присъди на Костадинов 3600 евро обезщетение за неимуществени вреди и 1500 евро за разноски.

Костадинов беше един от задържаните на 19 декември 2009 г. при поредна тогава акция на полицията – „Касоразбивачите“. Само ден след това тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов даде пресконференция, на която директно разказа, че Костадинов е подпомагал престъпна група за разбиване на сейфове и получавал процент. От полицията заподозрели бившия началник на полицията в Бяла Слатина покрай подслушване на участник в престъпната група.

„Тони Костадинов е съдействал за обрания през август клон на ЦКБ в Козлодуй, откъдето изчезнаха 80 000 лева, както и за още обекти в Мизия. Стигнал е в наглостта си дотам, че преди рождения си ден е посочил един обект в Мизия и казал: Хайде, побързайте, защото трябва да ме зарадвате с нещо“, каза Цветанов след ареста. През 2013 г. Костадинов бе напълно оправдан от Апелативния съд в Пловдив, но след това ВКС върна делото, включително и заради оправдателната присъда на Костадинов и въпреки че делото още не е приключило окончателно, ЕСПЧ бе категоричен, че изказванията на Цветанов са били още в деня след задържането и той е бил длъжен да предприеме необходимите мерки, за да не внушава на широката общественост, че Костадинов активно си е сътрудничил с престъпната група. ЕСПЧ припомни, че липсата на намерение за нарушаване на презумпцията за невинност по никакъв начин не изключва установяването на такова нарушение.

Освен сумата, равняваща се на близо 10 000 лева обезщетения заради тези изказвания на Цветанов, в началото на миналата година правителството прие да изпълни и решението на ЕСПЧ по делото „Гуцанови срещу България“, по което страната ни бе осъдена да плати общо 44 000 евро обезщетения. Случаят стана известен, след като на 31 март 2010 г. маскирани служители на МВР нахлуха в дома на Борислав Гуцанов, разбивайки вратата в присъствието на малките деца и съпругата на тогавашния общинар във Варна. В интервюта Цветанов тогава направи недвусмислени изказвания за несъмнено доказаната вина за извършените престъпления от страна на Гуцанов, което също стана повод за осъдителното решение на ЕСПЧ.

Само от изпълнението на тези две решения, свързани с необмислени изказвания на бившия МВР-шеф, държавата се съгласи да изплати близо 100 000 лева на жертвите. Дело в Страсбург за скандалния му арест на 1 април 2010 г. заведе и бившият военен министър Николай Цонев. Той бе напълно оправдан по делото за подкуп, а в решението на ВКС дори се казваше, че става дума за класически случай на провокация към подкуп от страна напусналия вече следовател Петьо Петров.

Пред ЕСПЧ държавата призна за нарушени права на Цонев при задържането му и неуместните коментари, включително на Цветанов. Съдът изпрати предложение за споразумение, според което Цонев да бъде обезщетен с 15 000 евро.

legalworld.bg