Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 15.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Варна строи рибарски порт на 20 дка

Ribarsko-pristanishteМодерна сграда с амфитеатрален покрив, стотици метри алеи за разходка над морето, ресторант, 12-метрова кула с панорамна площадка, плаващи понтони и близо 100 лодки край брега. Така ще изглежда близо 20-декаровата територия между Аспарухов парк и военното поделение в местността „Карантината“, след като бъде реализиран проектът на община Варна за рибарско пристанище. С него местната администрация ще кандидатства за финансиране по оперативната програма „Рибарство и аквакултури“ за ремонт и реконструкция на съществуващи рибарско пристанища, информира varnautre.bg

Тепърва предстои да станат известни окончателните критерии за кандидатстване, но ние имаме готовност да синхронизираме проекта с тях, обяснява главният архитект на община Варна Виктор Бузев. Идеята е да продължим отварянето на града към морето и да превърнем крайбрежието в зона за отдих и развлечение без това да пречи на поминъка на рибарите, добавя арх. Бузев. Проектът за рибарското пристанище е точно това – приобщаване на хората към изконния морски бизнес, вплитане на културни и социални проекти в свободното време на варненци и атрактивни предложения за гостите на града.

Плановете на община Варна са от алейната мрежа на Аспарухов парк пешеходците да се качват на съоръжението без това да пречи на дейността на рибарите. Освен това тук е единственото място, от което 5 дни в годината може да се наблюдава залез на вода край Варна, разкрива арх. Бузев.

На мястото на старото рибаско селище ще бъде изградена и основната част от модерното съоръжение. То е оразмерено за близо 100 места за плавателни съдове. 60 процента от тях са за най-малките лодки на рибарите. 30 процента от местата са за по-големи лодки, а останалите – за плавателни съдове с водоизместимост до 5 тона. Част от местата ще бъдат на плаващи понтони в акваторията на пристанището.

Проектът предвижда и построяването на сграда на три нива. На първо ниво ще бъде т. нар. рибен пазар за първа продажба с две места за кранове, помещение за първоначална обработка на рибата, както и хладилна зона за временно съхраняване на нежелан улов, съблекалня и санитарни помещения. Тук е предвидена и работилница за сезонно обслужване на плавателни съдове, обяснява арх. Росица Пеева–Попова, ръководител на екипа, разработил проекта.

Второто ниво на сградата ще бъде достъпно от улицата и ще може да се ползва от гражданите и гостите на града без да се пречи на дейността на пристанището. Там ще има ресторант, който ще може да се ползва от всички, две големи открити тераси ще дават възможност на посетителите да се насладят на прекрасната гледка към града и морето. За изкушените от риболова ще бъде отворен и магазин за рибарски принадлежности.

Третото ниво ще приюти администрацията на пристанището. Безспорно най-атрактивната част ще е покрива на сградата, обясни арх. Пеева–Попова. Тя ще бъде амфитеатрална с видимост към морето и града и ще може да се трансформира в сцена за различни прояви и събития от социалния и културен календар на града. Тази открита сцена ще може да събира до 200 души. За най-големите любители на панорамни гледки ще бъде изградена 12-метрова стълбищна кула с площадка на върха.

Възможност за разходка, отдих и съзерцание ще дава и близо 230-метровият основен вълнолом на пристанището. Първото му ниво е предвидено за складови помещения и сух док, но върху тях ще бъде изградена обезопасена пешеходна алея. В края на съоръжението ще има площадка за атракции.

Новото рибарско пристанище, освен че ще регламентира тази дейност на територията на града, но и ще я приобщи към европейските практики, ще обогати и възможностите на Варна да предоставя открити сцени за изяви на талантливите варненци и гости на града.

Проектът за модерно рибарско пристанище има още два компонента – възстановяване на мостчето на Рибарския плаж и изграждане на слипове за спускане на лодки на три места по крайбрежието – „Траката“, канала в „Аспарухово“ и западната част на Острова, обясни арх Бузев.

Новият мостик, който ще бъде изграден на мястото на емблематичното съоръжение, което бе разрушено преди години, ще бъде по-модерно и широко. На него ще има място за разходка, както и кътчета за отдих. В края на съоръжението се предвижда специално пространство, което може да бъде използвано за културни прояви, литературни четения, както и мини галерия на открито с непрекъснато сменяща се експозиция, допълва концепцията за приобщаване на морето към социалния и културен живот на града главният архитект на община Варна Виктор Бузев.

Изграждането на модерното пристанище ще е само етап от превръщането на крайбрежието на Варна в атрактивна зона за отдих, развлечение и туризъм, категоричен е арх. Бузев.