„Доста издателства няма да се справят с новите цени на тока, консумативите, влагани в производството на книгата. Токът поскъпна не три, а десет пъти. Някои ще фалират, печатници също. Книгата ще поскъпне и може да стане лукс. Книга с мека корица, която е струвала 10 или 15 лева, ще трябва да бъде 30-40“, каза в „Денят на живо с Наделина Анева“, издателят Иван Гранитски.
„Десетки издатели говорят, но никой не ги чува. Ние, България, като член на ЕС сме подписали конвенция, според която сме приели единен библиотечен стандарт, според който на глава от населението трябва да се отделят от Министерството на културата или други официални културни институции, 8-9 милиона лева за закупуване на нови книги всяка година. В последните години се отделят пет-шест стотин хиляди“, каза още Гранитски.
„Четенето изисква усилие, това е тренировка за ума, тя е незаменима и като усещане“, смята той.
Относно отбелязването на годишнината от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски и неговите послания, Иван Гранитски отбеляза, че по въпроса какво стои зад четирите въпросителни на изблика му „Народе????“ изследователите предполагат, че в тях има плач, страдание от трудното събуждане на българския народ
Според него те са актуални и днес и ако Васил Левски би имал възможност да види България сега, щеше да е покрусен.
Гранитски посъветва всички, но предимно управляващите страната, да прочетат написаното от Апостола в писмата и бележника му.