Вчера, както обикновено, имах приемен ден в моя местен офис във Варна, който се намира в район Аспарухово срещу моето училище „Христо Ботев”. От поредицата срещи с граждани, които проведох и в които взеха участие доц. д-р Медиха Хамза, народен представител от коалицията ГЕРБ/СДС в 49-то Народно събрание и д-р Янко Станев, заместник-председател на СДС, откроявам една – тази с управителя на ДКЦ „Свети Иван Рилски” д-р Людмил Цветков. Правя го, защото искам да бия тревога за настоящето и бъдещето на това изключително необходимо и полезно за жителите на района, както и за всички варненци и гости на града, лечебно заведение, което се оказа, че е заплашено от затваряне. И причината е банална: липсва на средства за осъществяване на дълголетно отлагани ремонтни дейности. И не става дума за много пари, т.е. за онези милиони, които понякога се харчат така, че стават невидими. Необходими са само около 180 000 лв. Д-р Цветков поясни, че това са средства, необходими по предписание на РЗИ-Варна за ремонтни дейности на първия етаж на сградата и подмяна на ЕРТ и кабелни линии до електрическите табла във всеки лекарски кабинети. Отпускането от общинския бюджет на тези средства е необходимо, за да се удължи срока на предписанието направено от РЗИ – Варна с изх.№ ЗП-02-24/30. 06.2022 г. Същевременно е необходимо да се приеме решение за залагане в бюджета за следващата година на средства за реновиране на минимум още един етаж от поликлиниката, с подмяна на съответните инсталации.
Стратегическата цел е абсолютно необходимото за жителите на района здравно заведение да има има своето модерно развитие, да изпълнява своята мисия, като задоволява техните здравни потребности със своевременна, ефективна и качествена високоспециализирана медицинска помощ, отговаряща на съвременните национални и медицински стандарти.
Поликликата в район Аспарухово е построена през 1968 година. С други думи, ремонтни дейности е логично да се необходими. Обективността изисква да отбележа, че през миналата година със свое решение Общинският съвет е осигурил средства за ремонт на покрива на лечебното заведение в размер на 151 769 лв. Проведена е обществена поръчка, като топло и хидроизолацията на покрива е изпълнена успешно.
И накрая, макар това да е най-важното. Най-лесно е нещо създадено и грижовно развивано с години, да бъде затрито или закрито. Ние, българите, сме доказали, че сме майстори на „изчегъртването”. Но в случая става дума за лечебно заведение, което обслужва два квартала – Аспарухово и Галата, както и пет селищни образувания – местностите Зелиника, Боровец, Ракитника и Прибой. Според данни на НСИ в района постоянно живеят 29 690 жители. Но реално те са много повече, защото броят им нараства значително особено през летния сезон. И ДКЦ „Свети Иван Рилски” е най-близкото за тях и общодостъпно заведение за извънболнична специализирана медицинска помощ. А и в никакън случай не трябва да се подценява фактът, че то се намира в непосредствена близост до три училища – ОУ „Христо Ботев”, СУ „Любен Каравелов” и начално училище „Васил Левски”, а така също и три детски градини. Останалите варненски поликлиники и болници са на километри разстояние, разделени са от района с известния Аспарухов мост.
Основна европейска ценност е на хората да им е удобно, дори и на управляващите да им е притеснено. А ДКЦ „Свети Иван Рилски” е най-удобното здравно заведение за гражданите от европейския район Аспарухово. В него са разкрити отделения по: Акушерство и гинекология, Педиатрия, Кардиология, Нервни болести, Ортопедия и травматология, УНГ, Очни болести, Физикална и рехабилитационна медицина, Хирургия, Образна диагностика, Клинична лаборатория, Психиатрия и Пневмотология.
Като член на Европейския парламент категорично настоявам да се спаси „нашата поликлиника”, както хората в район Аспарухово наричат ДКЦ „Свети Иван Рилски”. Средства има. Варна е богата община. И здравето на нейните жители трябва да бъде важен приоритет. Има дейности, които могат да почакат. Но здравето не чака. То е необходимо сега и на стари, и на млади.
Александър Йорданов
dnesplus.bg