Какво прави дадена PR кампания успешна? Кои са задължителните елементи на добре реализирания PR?
Има една дума в ПР-а, която трябва да върви заедно с абревиатурата ПР и това е думата стратегия. Стратегия основана на ясни цели, добре осмислени идеи и най-ефективни пътища за реализирането им. Ако липсва стратегия, всички усилия, разходи, време, енергия са напълно излишни и ефектът е или минимален, или нулев. Това е, в което се опитваме да убедим клиентите си.
Какво най-често искат фирмите, които се обръщат за PR услуги към вас?
Много е различно всеки път. Понякога става въпрос за конкретна краткосрочна цел, а друг път за дългосрочно желани резултати. В ПР-а няма стандартни решения и затова професията е много динамична. В рекламата резултатите са бързи и са за даден определен момент. ПР-а работи със стратегии, резултатите идват по-бавно, но са много трайни във времето и съзнанието на публиката, към която са насочени, носят дългосрочни и ефективни резултати.
Как най-точно избирате темата и концепцията за едно събитие?
В зависимост от целите на клиента – какво би искал да каже, на кого иска да го каже, защо иска да го каже… Днес има наистина много фирми, агенции, компании, които организират събития. Но събитийният мениджмънт е наука и не случайно в световен мащаб се развива като такава. Често казвам, че това да има музика, храна и декорация не означава, че е направено събитие. Това е парти, ако употребим тази чужда дума, или тържество. Събитие в смисъла на ПР-а е нещо много по-широко като понятие и включва ужасно много отделни елементи, всички подчинени на общата концепция на събитието. Разбира се, част от тях са и музиката, храната и декорацията.
Смятате ли, че в България има фирми, които успешно се занимават с тази дейност?
О, да, разбира се! В България има отлични професионалисти в сферата на публичните комуникации и това е неоспорим факт.
Какво е мнението Ви за PR на публичните личности в България?
ПР-а има много разновидности. Обикновено даденият ПР специалист или ПР компания са специализирани в определено разклонение на ПР-а, макар че повечето пъти са достатъчно опитни да обслужат различни по вид и цели клиенти. Ние например основно и приоритетно се ангажираме с корпоративен ПР. Специално за ПР-а на публичните личности смятам, че у нас не е достатъчно развит като професия. Или се разбира погрешно, или не се обслужва качествено.
Смятате ли, че някои от тях прекаляват с публичните си изяви и по този начин се натрапват в обществото?
Определно има доста публични личности, които не дозират своите изяви. Но тук е точно ролята на ПР–а, на подходящо изградената стратегия. Добре е клиентът или публичната личност да слушат своя специалист по публични комуникации. Сигурна съм, че често колегите искат да дозират изявите на дадена публична личност, но самата тя не се вслушва в съветите им.
Според Вас професията на PR-a има ли реализация и бъдеще в България? Какво бихте казали на студент, завършил това направление?
Да, има реализация. Това е професия, която е млада за нашата страна и тепърва се развива. Какво бих казала на студент завършил това направление ли? Първо, че го чака много работа преди да може да каже, че би могъл успешно да практикува. За съжаление, това не се отнася само за специалностите свързани с публичните комуникации, у нас все още образованието в университетите е строго академично и далече от практиката. Имаме много умни и талантливи, и също така амбициозни млади хора, но те на изхода на висшето си образование, са всъщност в самото начало. В ПР-а са много важни развитието на креативност, логическа мисъл, комбинативни умения… В нашата компания работи млада дама звършила комуникации в Париж. Не приемайте това като критика към българското образование, а като мнение на човек от практиката. Когато търсех нови кадри за компанията ни, аз реално се сблъсках със ситуация, в която абсолютно и безспорно открих разликата между чуждото образование, което е с практическа насоченост и нашето, в което сме преди всичко академици. Няма работодател на света, който да не предпочете първото, както направих и аз. Колежката ни още с излизането от университета, имаше изградено практическо мислене – тя вижда нещата напред във времето, вижда ги стратегически. Това е истината. И затова на второ място бих казала на нашите студенти, че трябва много и постоянно да четат: казуси, ситуации, примери от практиката… Бих могла да допълня и, че самата аз преподавам вече втора година в Колежа по туризъм във Варна и почти изцяло часовете ми са посветени на примери от практиката, с колегите правим проекти по практически казуси… И със задоволство откривам, че младите хора имат огромен глад да се докоснат реално до бизнес практиката.
Вашата агенция лансира Lifestyle мениджмънта. Обяснете накратко целите и идеите, вложени в това понятие.
У нас и това понятие придоби малко погрешно разбиране. Лайфстайлът е всъщност определен начин на живот според собствените необходимости, професионална позиция и т.н. В случая ние предлагаме някои допълнителни услуги на нашите клиенти, които да подпомогнат техния начин на живот – например: да им осигурим подходящ хотел и асистент-преводач при бизнес среща в чужбина, да помогнем при намирането на билети за известен спектакъл, да поздравим техни партньори и клиенти при определени поводи и т.н. Неща, за които клиентът ни би отделил време – ценно за него, и които от друга страна са важни за неговия професионален имидж. В такъв смисъл говорим за лайфстайл. От скоро имаме партньорска агенция от София, с която започнахме организирането на обучения по бизнес етикет и протокол – нещо изключително важно в днешно време и което също е част от т.нар. лайфстайл на всеки един от нас.
Какви клиенти търсят услугите Ви? Фирми с по-голям бюджет или такива с по-малки финансови ресурси?
Различно. Имаме клиенти много малки фирми, както и много големи както български, така и чужди компании. Има и случаи, когато малки фирми идват с големи бюджети.
Фирмите, които идват при вас изцяло ли ви се доверяват или имат идеи относно реализацията на събитието?
Също е много различно, но обикновено клиентът има някакви идеи. Друг е въпросът доколко те са правилни и целесъобразни.
Има ли събития, които организирате с по-голямо удоволствие ?
Не бих казала. Винаги има голяма тръпка при организирането на всяко едно събитие.
Каква част от времето Ви отнема работата? Тя от своя страна превърнала ли се е в нещо, което Ви доставя удоволствие и удовлетворение?
Работата отнема почти цялото ми време. Понякога си мисля, че съм на работа по 24 часа в денонощието – особено имайки пред вид модерните технологии, които ни свързват с нашите клиенти и партньори по всяко време на деня и нощта. Но работата ми доставя огромно удоволствие. Мисля, че съм от малцината щастливци, за които работата е удоволствие и обратно.
Деница Герчева
20.01.2011