Денислав Петров: Как бихте коментирали изминалия вот на доверие, който поиска премиерът Бойко Борисов?
Данчо Симеонов: Красноречиво беше показано, че правителството има доверие в себе си. Парламента гласува така както трябва да бъде. Много повече от предвидените гласове бяха спечелени. Самото правителство успя да покаже с изказвания в залата, как в пъти са работили министерствата в сравнение с предното правителство. Мисля, че на това трябва да се набляга, а не на пикантериите, кой от коя партия е, как е гласувал, кого е поливал с вода. Защото това, което виждаме е, че чрез средствата за масова информация се отива в тази плоскост, която не е най-важна. Най-важното е какво е направило правителството и всяко едно министерство по отделно. Виждаме че се строят магистрали, заложени са спортни зали, много неща които са свързани с пенсионната реформа и са важни за всеки един гражданин.
Д.П.: Според Вас правителството на ГЕРБ има ли реална опозиция? Какво стана ясно на този вот на доверие?
Д.С.: ГЕРБ в момента има слаба опозиция и за съжаление те имитират някакви действия без реално да бъде конструктивни, както би следвало да бъдат, за да върви държавата напред. Имаме неконструктивни предложения и остри личности нападки, но в никакъв случай нещо конкретно.
Д.П.: Имате ли коментар относно бюджета на Варна, който беше приет наскоро? Той балансиран ли е?
Д.С.: Мисля, че бюджета на Варна е най-добрият , който в момент на криза и при намаляване на различните пера за държавно-делегирани дейности е възможно да бъде направен. Прави чест на местните парламентаристи, че приеха този бюджет. Не прави чест на тези в опозиция, които без да бъдат конструктивни критикуват без нещо конкретно да кажат, да покажат или да направят. Имам предвид групата на БСП.
Д.П.: Кои са актуалните неща, които ще се осъществят в областна управа? Кои са проектите, които задвижвате в момента ?
Д.С.: Ще се изграждат редица обекти, които ще бъдат на държавна земя. Ще се осъществи експлоатацията на един горещ извор в района на св. Марина. Станцията, която ще изградим е с немско участие и финансиране. Ще даде възможност за отопление на св. Марина и на Техническия университет като ще има двойно намаление на цената за отопление. В същото време това може да бъде използвано и за охлаждане. Трябва да преценим самия проект как да изглежда, за да можем да направим много по-висока ефективността от това, което сме изчислявали в момента.
Тъй като на този етап изчисленията са на база пазарни цени, ако министерството на околната среда и водите даде по-ниска цена, ние ще можем двойно да намалим цената за отопление в този район. Това е първият етап. Вторият етап е свързването на тази централа с района, който е в Чайка около Техническия университет и св. Марина, защо не и вилната зона? Това ще даде големи възможности на хората да си намалят разходите за отопление, за климатизация като цяло. По същия начин ще дадем възможност да покажем как във Варна иновативно използваме тези съоръжения, тъй като имаме и други подобни каптажи.
Д.П.: Относно срещата, която направихте с пътно-строителните фирми, мислите ли че ще има реален ефект? Ще се свърши ли някаква работа?
Д.С.: Срещата беше полезна, тъй като дадохме някои възможности за инвестиции и самите фирми се нуждаят от време да проверят дали това е възможно да стане в чужбина и по какъв начин. Има и косвен ефект от това, което правихме. След тази среща една от фирмите поиска среща и ми показа няколко варианта за иновации в пътното строителство, които могат да намалят на някои места до 30% разходите за строителство на пътища. Друга фирма, която не беше поканена, но се занимава с производство на подобни смеси също поиска среща. Те от своя страна показаха производството на смес, която дава възможност за много по-бързо строителство без да се разваля основата на пътя.
Има доста интересни неща, които говорихме и които бяха отразени в средствата за масова информация. Смятам да разговарям с шефа на агенция Пътища, защото това означава договорите да бъдат направени по друг начин. Има възможност с много по-малко средства да бъдат направени повече пътища. Става въпрос за пътища, които свързват общините. Това са второкласни, третокласни, четвъртокласни, там където има най-много нужда. Първокласните пътища за сега ги поддържаме добре.
25.01.11