Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 29.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Анализи

Да се забранят ли сутрешните блокове?


    Какъв трябва да е моделът на сутрешните блокове?

a) политически НЕудобен на властта

b) сервизен (в смисъл, че поднася сервизна информация)

c) социално-развлекателен

d) забранен от закона

Кой трябва да води сутрешните блокове?

а) който си иска, предимно Б. Б.

b) сервитьори-ентусиасти след нощна смяна

c) Азис и Мадона (през уикенда ще я замества Пам Андерсън)

d) безработни, пенсионери и бъдещи такива

Тестът претендира за краткост, а не за изчерпателност. Ако все пак сте отговорили дори на един въпрос, изглежда, сте от групата, която не е безразлична към сутрешните блокове. Нито пък от тази, която по време на ранните тв програми садистично отнема звука на телевизора и нервно чака, докато на екрана се появят температурните стойности. На нейния си град. Ако имате време за сутрешни блокове, със сигурност не ходите редовно на работа. Или поне докато гледате тези телевизионни творения. Също така не сте нито миска, нито чалгафурия, щом ставате толкова рано. Най-вероятно сте или политик, или щатен политик, или кандидат за такъв. Или пък репортер. А може би и пенсионер.

Безспорно сутрешните блокове у нас (става въпрос за тези на ефирните телевизии) навлизат в нов етап от своето развитие. Къде сбъркаха те обаче, защо се случи така и накъде отиват?

Денят НЕзапочва -разбитият модел

Без съмнение този вид тв програми години пренесоха сериозната журналистика и политическото говорене на своята територия. Така се превърнаха в диктатор на обществено-политическия живот. Вестниците преписват сутрешните блокове, а сутрешните блокове след това се хвалят, че вестниците са ги цитирали. И така допреди няколко месеца, когато моделът се счупи. За два месеца бяха свалени мъжете титуляри и на bTV – Николай Бареков, и на "Нова телевизия" – Милен Цветков. През ноември тон за песен даде пловдивчанинът Бареков, който уж се разболя, а после изведнъж реши да напусне. След това изневиделица и Цветков пое по същия път към ИНТЕРНЕТ. От "Нова тв" обаче заявиха, че било заради ниския рейтинг. Причините вече като че ли са без значение. Като резултат и двете екранни партньорки на бившите вече водещи – съответно Ани Цолова и Лора Крумова, се оказаха самотни в сутрешните часове. Но според рейтингите на ТВ План ТНС, по времето докато Цолова играеше соло срещу тандема Крумова-Цветков, гледаемостта на "Тази сутрин" не само че не била спаднала, ами се увеличила. А на "Здравей, България" – паднала под този на държавната БНТ.

Всъщност "Тази сутрин" от години е безспорен лидер в ранните тв часове. Според запознати причината е в наситеността на политическото говорене в предаването. Тоест в това на Николай Бареков и неговите гости до неотдавна както и в запазената марка на господин "Имаме Новина". Но в "Здравей, България" също имаше сериозно дискутиране на темите от деня. Допреди повече от година, когато техен домакин беше Георги Коритаров. Функцията на Лора Крумова и тогава, и по времето на Милен Цветков бе спомагателна, насочена към по-леките, социалните и културните теми. Въпреки наличието на сериозност "Нова тв" са вечните втори по гледаемост сутрин. Очакванията за промяна не се реализираха и след идването на Милен Цвеков. Първият водещ на предаването е виновникът за включването на живо на телефон на зрителя и за динамичното политическо бърборене на закуска. Цветков бе журналистът, който зададе модела, доразработен успешно след това от bTV. Въпреки това неговата сутринна формула от последната година не се хареса на зрителите, ако се съди по рейтингите. При възраждането си в този часови пояс на екрана Цветков заложи на "различното събуждане". Екипът вкара повече шеги, закачки, намигване, по-малко социални и политически теми. Наблегна на музиката, на младите и неопитни колеги в представянето на прогнозата например, както и на ексцентрични, меко казано, постоянни гости като проф. Юлиян Вучков и кинокритичката Люба Кулезич. Да, ама, не. Според данните българите искат сутрин да се будят с драматични политически говорилни, където щатните служители на властта оправдават заплатите си, а водещите сервилничат по-малко или повече с тях. Аудиторията явно има и мазохистични наклонности, след като редовно следи и опитите на Ани Цолова да задава въпроси, различни от тези в социалните и женските тематики. Вкусовете на публиката са категорични – рейтингите на "Тази сутрин" през ноември, когато Бареков за последно бе част от екипа, са 6%, а януарските параметри скачат на 7.2 процента. Перманентно раздразнената и недоспала Лора Крумова пък, като че ли не можа да се съживи и докато беше сама на екран. "Здравей, България" губи по точки и дава шанс на колегите си от БНТ, още докато Цветков се изявяваше в предаването. Така след поредица експерименти в сутрешните блокове на търговските телевизии, в държавната привличат все повече аудитория.

НЕтази сутрин

Докато държавната медия тихо прибира все повече почитатели, реформите в двете частни национални тв мрежи са в апогея си. "Здравей, България" има нов продуцент – Асен Григоров. Преди години той бе продуцент на сутрешния блок на БНТ, а след това – шеф на спряната вече RE:TV. Сред първите промени в предаването бе смяната на часа му – започва с 15 минути по-рано и свършва с 15-минути по-рано. Така "прихваща" зрителите и на конкуренцията. Вместо лежерният досегашен тон, в "Здравей, България" се върнаха сериозните политически теми, основно поверени на Лора Крумова, която спокойно може да кандидатства в дисциплината – най-много екранни партньори. Тя вече е на екран с Коко Стойнев. Спортният журналист доскоро бе приятно приказлив пред камерите. Стойнев не скри изненадата си, че ще седне в стола на Милен Цветков и все още не може да покаже, че не се притеснява. Без рубриката си в четвъртък остана проф. Вучков, светският хроникьор Мон дьо също не намери място в новия формат. От постоянните гости остана Люба Кулезич. От екипа изпадна и един от редакторите – Иво Тодоров.

След ерата Бареков, в bTV също не останаха със скръстени ръце. Докато Цолова бе сама, тръгнаха нови рубрики като "Бай Ганьо европеец" например. От първи март обаче сутрешният блок на телевизията, която преди дни стана собственост на милиардера Роналд Лаудер, ще претърпи пълна промяна. Предаването ще има още един водещ – Димитър Павлов. Преди две години той водеше сутрешния блок на "Ретро радио" и се прослави като динамичен, остроумен и ненатрапчив водещ. В телевизионното портфолио на Павлов са класацията "10-те най", играта "Това го знае всяко хлапе", три издания на приключенското състезание "Форд Бояр", а миналата година бе водещ и на "Денсинг старс"2. Възпитаникът на НАТФИЗ призна, че избирането му за водещ на "Тази сутрин" е риск не само за него, тъй като не се е занимавал с подобни начинания, но и за тези, които са му гласували доверие. Така функциите ще бъдат преразпределени. На мястото на Бареков ще седне Цолова – тя ще поеме политическите гости на деня. А на Митко Павлов ще се падне да олекотява програмата, като внася свежо настроение в началото на деня. От офиса на медията обещават още промени от 1 март.

На практика двете телевизии си разменят досегашните модели на сутрешните си блокове – bTV ще стане малко по-несериозна, а "Нова тв" ще се държи по-обрано и отново ще търси политическите новини на деня. Въпреки това и двете медии имат допирателни – разчитат сериозните теми да се изнасят от дамите водещи. Мъжете – Стойнев и Павлов, явно ще имат забавно-развлекателна функция. В смисъл ще водят тези теми. Хващам се на бас, че така ситуирани политическите теми ще се гледат предимно от щатните политици, роднините им и тези, които искат да им отговорят за нещо по темата. И хората от печатните медии, де.

Къде обаче е грешката – телевизиите ли научиха аудиторията сутрин да й говорят за политика, а управляващите да се изповядват за деня или последните няма къде да се изявяват (парламентът и министерствата не се броят), след като публицистичните предавания безславно загинаха. С малки изключения. И дали наистина българинът иска сутрин да се буди с балкански политнадвиквания, новини за драматични криминални новини, които след това вестниците ще тиражират, или предпочита да си изпие кафето, докато избира къде най-приятно ще изкара вечерта, какво ще е времето и кои са най-задръстените улици. Разбира се, миксът от информации не изключва и политическите такива, но без да се драматизират излишно и без всяка сутрин министрите да рецитират вечерното домашно. Поне така е в европейските страни, където политиците не са център на медийното внимание. Особено по време на закуска.

Михаела Павлова

вестник Банкерь