До 350 млн. евро може да получи българският бизнес в подкрепа на мерки за енергийна ефективност и енергийно спестяване в индустрията. Това става възможно, след като Министерството на икономиката, енергетиката и туризма подписа днес Меморандум за разбирателство с ЕБВР. Според клаузите на меморандума 200 млн. евро безвъзмездна помощ ще бъдат предоставени на компаниите по ОП „Конкурентоспособност” за въвеждане на мерки за енергийна ефективност. Към тази сума ЕБВР ще предостави свой ресурс от 50 до 150 млн. евро под формата на кредитни линии за банки, които да осигуряват съфинансирането на проектите за енергийна ефективност.„Така МИЕТ, като Управляващ орган на Оперативната програма, за първи път въвежда практиката грантът за бизнеса да се съчетава с осигурено съфинансиране на проектите и изнася оценката им извън администрацията”, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. По-нататък тази практика ще може да се използва от ЕБВР и в други държави, а от МИЕТ – и по други процедури на ОП „Конкурентоспособност”. Очаква се аутсорсването на дейности по оперативните програми да бъде много по-широко застъпено в следващия програмен период 2014 – 2020 г.
По думите на министър Трайков „това е пилотен проект, с който за първи път в практиката на ЕС средствата от структурните фондове на Съюза се отпускат по правилата на ЕБВР и финансовата институция се включва като участник в усвояването им”. Министър Трайков изрази увереността си, че подписаният днес документ ще съдейства за понижаване на енергийната интензивност на икономиката и повишаване на нейната конкурентоспособност. „Документът осигурява градивно коопериране между използването на европейските структурни фондове и нашия ангажимент да подпомогнем намаляването на енергийната интензивност на българската икономика”, каза и Даниел Берг, директор за България на ЕБВР. Банката ще предостави и техническа помощ на стойност 1 млн. евро под формата на ноу хау при разглеждане и оценка на проектните предложения. МИЕТ, чрез ОП „Конкурентоспособност” ще предостави допълнителна помощ за технически асистент и асистент по верификацията за успешното изпълнение и реализиране на проектите.
ЕБВР ще избере български банки, чрез които да се реализира схемата за енергийна ефективност. По този начин, използвайки клоновата мрежа на избраните кредитни институции, потенциалните бенефициенти ще могат да подават проектните си предложения на място, без да е необходимо да посещават офисите на междинното звено по програмата. Допълнително улеснение е, че техническите параметри на проектните предложения, както и финансовите оценки на кандидатите, ще се правят от експерти, избрани от банката. В администрацията ще остане единствено оценката за документална допустимост на проектните предложения. Освобождаването на административен ресурс се посочва като допълнително предимство на този начин на работа. Сътрудничеството с ЕБВР ще съдейства за насърчаване на въвеждането на екологично чисти, ниско емисионни, енергоспестяващи производствени технологии и възобновяеми енергийни източници от предприятията. Повишаването на енергийната ефективност, подкрепата за въвеждане на възобновяеми енергийни източници и намаляване на въглеродната интензивност на икономиката са дефинирани като основни приоритети в икономическата политика на България. Страната се е ангажирала да постигне 16% дял на ВЕИ в брутното крайно потребление на енергия до 2020 г. в съответствие с приоритетите на стратегията на ЕС „Европа 2020”.
02.03.2011