Девет души пострадаха при втори взрив в японската АЕЦ Фукушима-1. Операторът на централата, компанията „Токио Електрик Пауър“ съобщи, че е избухнала експлозия в третият й реактор, и тя е вследствие на натрупал се водород.АФП съобщава за чути две експлозии. Японското правителство съобщи,че няма неутронно излъчване. Инцидентът е втори след този в събота в първи реактор на централата, чиято охладителна система пострада от силното земетресение на 11 март.
Според агенцията за ядрена безопасност стоманеният корпус на реактора не е пострадал и е малка вероятността да има съществено изтичане на радиация. Разрушена е външната ограда на блока и е повреден таванът на постройката. Все пак властите предупредиха останалите след евакуацията 600 души в 20-километровата зона около централата, да не излизат от домовете си. Информациите за ранени и изчезнали е противоречива. Някои агенции съобщават за деветимата ранени,шест от които са войници, помагащи при охлаждането на ядрените реактори в централата. Според други след инцидента седем души се водят за изчезнали.
За охлаждане на реакторите започна да се използва морска вода. От „Тепко“ заявиха, че от понеделник започва режим на тока с продължителност между 3 и 6 часа, който ще продължи до края на април. Взривовете в трети реактор идват след поредното силно земетресение в района с магнитуд 6,2 по Рихтер. Властите издадоха предупреждение от наближаващи нови вълни цунами с височина 2 до 3 метра и беше обявена задължителна евакуация на близо 13 хиляди души от префектурите Фукушима, Мияги и Аомори. По-късно обаче опровергаха информацията. Броят на жертвите отново нарасна след като бяха намерени около 2000 тела по крайбрежието на префектура Мияги, една от най-тежко пострадалите от мощното земетресение и големите вълни цунами. Само в град Онагава са открити над 1000 тела.