Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Бизнес

Връзват националните субсидии с печалбата на земеделците

При свръхпечалба, формирана от конюнктурата на световните пазари, на земеделските производители да се изплащат субсидиите до определена горна граница. Това предвижда механизъм, върху който работят експертите от финансовото министерство по заръка на вицепремиера Симеон Дянков. Заплащанията в селското стопанство трябва да се правят така, че да са справедливи спрямо всички сектори, не само за зърнопроизводители, каза Дянков в Министерския съвет вчера. Ще се разработи регламент, който определя какво ще става в браншовете, които реализират свръхпечалби. Зърнопроизводителите се срещнаха вчера в късния следобед с Дянков и с министъра на земеделието Мирослав Найденов, след като първоначално не се явиха в уговорения час.

В разговорите е взел участие и премиерът Бойко Борисов по настояване на земеделците.Те постигнаха консенсус и се договориха да бъде написана дългосрочна стратегия за развитие на сектора.За ЕС има минимални ценови нива на пшеницата, които са в размер на около 200 лв. на тон. При по-ниски стойности ЕС започва да изкупува житото, за да защити производителите. През тази година зърното достигна 500-550 лв. на тон, от което производителите реализираха свръхпечалба. Така земеделският министър Мирослав Найденов илюстрира, от своя страна, ситуацията на зърнения пазар у нас.

Не малко зърнопроизводителни фирми получавали шестцифрени суми като субсидии, а има и такива  с осемцифрени. Това означавало, че у нас имало земеделци, които прибирали като субсидии десетки милиони левове. Има компания, която ще получи и тази година 30 млн. лева европейски и национални средства. На практика 3,4 на сто от зърнопроизводителите получават 78% от субсидиите.До момента субсидията е изплатена на повече от 71 000 стопани, които са около 80 на сто от всички получатели на средства. За останалите се налага да бъдат направени проверки за дублиране на площи или данъчни задължения.Нямаме достатъчно хлебна пшеница, защото у нас се произвежда предимно фуражна, каза още Мирослав Найденов.

Паулина Йоргова

monitor.bg