Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Бизнес

23 октомври – това ли е датата на изборите?

Вече има обявена в медийното пространство евентуална дата за провеждане на изборите „2 в 1? – 23 октомври 2011 г.. И както е указано в преходните и заключителни разпоредби на Изборния кодекс, “изборите за президент и вицепрезидент на републиката и изборите за общински съветници и кметове през 2011 г. се произвеждат на една и съща дата”. Така че тук спор няма. Под въпрос е само датата – дали да бъде 23 октомври, както предложи заместник-председателят на ГЕРБ Искра Фидосова. Или да се избере между други недели през октомври или ноември.

Пред “Всеки ден” политици от различен цвят акцентираха не толкова върху самата дата, колкото върху това каква ще бъде активността на българските граждани на изборите и как избирателите ще се справят с множеството бюлетини, които ще ги чакат в “тъмната” стаичка.“Всяка дата е добра. Защото дали ще се проведат на 23 октомври или на 23 ноември, разлика голяма няма да има. Въпросът е да има повече активност в изборите, хората да се чувстват по-ангажирани”, категоричен бе депутатът от „Коалиция за България“ и лидер на една от социалдемократическите формации Георги Анастасов. Според него активността и възможността да не се допускат манипулации по време на гласуването и броенето на бюлетините са най-важните въпроси.

Депутатът от ДПС Янко Янков акцентира върху това, че трябва да има условия, при които всеки избирател да може свободно да даде своя вот. “Като влязат вътре в стаичката и като са отвсякъде заобиколени с бюлетини, обикновено хората трудно могат да се ориентират. А като има 10 кандидати за президент, още 10 за общински кметове, листи за общински съветници, за кметове на населеното място…. Нали разбирате какво ще стане вътре в избирателната урна и как този човек ще може да си реализира вота спокойно и свободно”, подчерта Янко Янков. И като отбеляза, че казва личното си мнение, защото въпросът още не е обсъждан в ДПС, изтъкна: “Дали ще бъдат на 23 или на 29-ти октомври, няма някакво особено значение. Единствено е само, нашите избиратели да могат да реализират ясно, свободно и целенасочено своя вот, без да се объркат”.

Предлагайки датата 23 октомври за провеждане на местни и президентски избори в България през 2011 година, зам.-председателят на ГЕРБ Искра Фидосова се обоснова със следните мотиви: “Изборите ще трябва да бъдат между 22 октомври и 22 ноември 2011 г. При местните избори, датата за вота се определя от президента, а при президентските избори – от Народното събрание, затова трябва да се направят консултации между двете институции и да се постигне съгласие за датата, но тя трябва да бъде в този един месец. Ние ще предложим и ще настояваме изборите да бъдат в първата възможна неделя на този период, в който могат да се проведат изборите“.

Яни Янев от НДСВ допълва мотивите на Фидосова, като се позовава именно на Изборния кодекс, приет от сегашното Народно събрание. “Водещо за определяне на датата за провеждане на изборите „2 в 1? не е кога изтича мандатът на президента, а кога изтича мандатът на общинските съвети и кметовете. Мандатът на сегашния държавен глава изтича на 20 януари 2012 г. Според Конституцията изборите за президент се провеждат не по-рано от три месеца и не по-късно от два месеца преди изтичане на срока на пълномощията на действащия държавен глава. Конституцията допуска широк периметър по отношение на провеждане на президентските избори”, посочи Яни Янев.

По отношение на местните избори мандатите на общинските съветници и кметовете изтичат приблизително тогава, когато е проведен предишният вот. Първият тур на предишните местни избори беше на 28 октомври, а вторият – на 4 ноември. Именно заради това 23 октомври е удачна дата, защото приблизително около тази дата бяха местните избори в предишните години и горе-долу по това време изтича мандатът на кметовете, допълни още представителят на царистите.В редиците на сините въпросът за датата на изборите все още не е подложен на дебат. “Не сме обсъждали този въпрос, но някъде по това време трябва да са”, намери за приемливо предложението на ГЕРБ Екатерина Михайлова. “Разлика плюс-минус една седмица. В крайна сметка не може да се проведат в много по-различно време”, отбеляза заместник-председателят на Народното събрание от ДСБ.

Единствен народният представител от „Коалиция за България“ Антон Кутев се оказа поддръжник пред “Всеки ден” на дата през ноември за провеждане на тазгодишния вот. “Лично аз смятам, че трябва да стане през ноември”, обяви Кутев и се мотивира с необходимостта предизборната кампания да продължи поне два месеца. Предизборната кампания така или иначе, ще започне след август. Дори предполагам, че до 10-15 септември не може да се започне кампанията. И от моя гледна точка е добре да има поне два месеца, в които реално да се провежда кампания. Т.е., ако сметнем, че към 10-15 септември започне, е нормално някъде 10-15 ноември, два месеца по-късно, да се проведат изборите”, допълни Кутев.

Не виждам какви обструкции би имал някой срещу датата 23 октомври, коментира пред “Всеки ден” зам.-председателят на “Атака” Десислав Чуколов. Според него е по-добре датата на вота да се знае отдавна. “Тук знаете, че особеността е, че Народното събрание определя датата на президентските избори, а датата на местните избори се определя от президента. Трябва да стигнат до договореност и това да бъде датата, каза депутатът.

Спираме се на първата възможна дата и правим изборите, за да има след това достатъчно време за евентуален втори тур, за да не се навлиза в декември месец, когато вече има предстоящи празници, аргументира се Чуколов. Не виждам някакъв проблем датата на изборите да бъде 23 октомври, някой, ако има проблем е нещо по-скоро от нумерологична гледна точка, прояви чувство за хумор той. Според него датата на вота е чисто технически детайл, който не е съществен за това коя партия какъв резултат ще има.

vsekiden.com