Печатницата на Българската народна банка показва пред широка публика уникалните защити на банкноти и ценни книжа. За първи път тя участва в Международната изложба за печатна комуникация „Принтком“ със свои продукти, които са единствени у нас. Мастило, променящо цвета си, невидими изображения, микротекст, нестандартни символи и знаци – това са само част от възможностите, предлагани от печатницата на БНБ.Фирми и експонати от 23 държави се представят на „Принтком 2011“ от 13 до 16 април в Международен панаир Пловдив. Те демонстрират най-новите технологии, оборудване и материали в областта на полиграфията и издателската дейност. Мебели от рециклирана хартия и отпечатъци с биомастила въвеждат в света на „зелените“ технологии, които в момента навлизат в печатарската индустрия. Те може да се видят в експозицията на българска фирма доставчик на оборудване. Синтетична хартия, която не се къса и не се мокри, предлага друга българска фирма, представител на италианска компания. Робот за производство на CD-та също е сред новостите на „Принтком“. Той съчетава записващо устройство и печатащ модул за етикети.
„Тук си дават среща утвърдени и модерни компании от всички дялове на печатарската и полиграфическата индустрия“, се казва в обръщението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, което бе прочетено от главния секретар на министерството Владимир Туджаров при откриването на изложението. „Радващ е фактът, че 23 държави са избрали Международен панаир Пловдив, за да представят своите иновации, и това потвърждава лидерската роля на панаира у нас като фактор за намиране на изход от стагнацията“, подчерта в изказването си кметът на града Славчо Атанасов, преди да пререже лентата заедно с Владимир Туджаров.“За първи път изложението ще се обърне не само към бизнеса, а и към екологията и науката. Наред с новите машини и оборудване, във фокуса ще бъдат „зелените“ технологии и образованието“, обясни главният директор на Международен панаир Пловдив Иван Соколов на пресконференция преди откриването на „Принтком 2011“.
Инвестициите в бранша намаляха с около 40%, но вносът на материали се увеличава, а това показва, че отрасълът работи, каза Венцислав Алексиев, заместник-председател на Съюза на печатарската индустрия в България, който е съорганизатор на деловия форум. Около 10 000 души са заети в този сектор на икономиката, а той дава 2% от брутния вътрешен продукт на страната.Дигиталният печат навлиза все по-бързо у нас, заяви Милчо Боров, член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии, също съорганизатор на изложението. То е постигнало по-високо ниво и предизвиква по-голям интерес, коментира Нели Петрова, изпълнителен директор на „Принт енд пъблишинг“, съосновател на „Принтком“.Преди старта на изложението Съюзът на печатарската индустрия връчи своите годишни награди. Призът Печатар на годината отиде при Димитър Козалиев и печатница „Фатум“, а за най-добър Търговец на годината бе определен Георги Георгиев, председател на Съвета на директорите на „Естер“ АД.