Ако на Кадафи не му е добре в Либия, няма да е зле да прескочи до Сърбия. Там има десетки хиляди хора, които го смятат за истински герой. Дори излизат на улицата, за да протестират в негова подкрепа. Защо ли?
Точно преди 12 години НАТО атакува с военни самолети цели в Сърбия под претекст, че защитава цивилното население. Болезненият спомен за някогашната кампания кара някои сърби да застанат в защита на либийския диктатор. „Да живее Кадафи!“ – този възглас можеше да се чуе от устата на няколкостотин демонстранти на централния площад в Белград. Показана по либийската държавна телевизия, тази демонстрация беше една от няколкото напоследък в сръбската столица в защита на либийския диктатор и срещу военната намеса на НАТО.
„Бог да е на помощ на либийския народ“
Във Фейсбук сръбската страница „В защита на на Муамар Кадафи“ е получила одобрение от близо 67 000 юзъри. Един от тях пише: „За Либия – за Кадафи! Вашата интернет-армия е тук за вас!“ И същата тази „армия“ участва в интернет атаки срещу сайтове на либийската опозиция.Зад тази кампания стоят сръбски ултранационалисти. Според тях интервенцията в Либия болезнено напомня събитията през 1999 г., когато НАТО бомбардира цели в Сърбия по време на войната в Косово. Тази военна намеса беше насочена срещу бившия сръбски президент Слободан Милошевич и неговия стремеж да смаже сепаратистките бунтове на етническото албанско мнозинство. Въздушните нападения в крайна сметка откъснаха Косово от контрола на Белград и проправиха пътя към независимостта на Косово.
Теша Тешанович е на 23 години, следва философия. Според него и в случая с Либия НАТО отново е на погрешен път: „Когато чух за бомбардировките над Либия, ми стана много тъжно за хората там, защото това, което сега се случва там, ние сме го преживели тук, в Косово. Дано Бог е с либийския народ, дано му помогне в борбата срещу бунтовниците.“ Мнозина ултрадесни мислят по същия начин. За тях Кадафи е герой.
„Той ни беше приятел, когато всички бяха срещу нас“
Между Кадафи и Сърбия има дълга история, която предхожда разпадането на бивша Югославия. Кадафи и югославският диктатор Тито имат близки връзки като лидери на движението на необвързаните страни. Добрите отношения между двамата благоприятстват обмена между двете страни – много сърби работят в Либия, либийски студенти учат в Сърбия.Кадафи подкрепя Слободан Милошевич и Сърбия по време на войните на Балканите през 90-те години. Либийският лидер беше на страната на Сърбия срещу независимостта на Косово. „Той ни беше приятел, когато всички бяха срещу Сърбия“, казва Миша Вачич от ултранационалистическата група „Наши“.Но не всички сърби са на страната на Кадафи. Зоран Драгишич, професор в университета в Белград смята, че сръбските поддръжници на Кадафи са екстремисти: „Хората в Сърбия не обичат диктаторите, казва той. Ние твърде добре знаем какво означава да живееш при диктатура.“