Резултатите от преброяването на населението на Китай през 2010 г. показват, че то се е увеличило с 5,9% до 1,34 млрд. души в сравнение с 2000 г., когато е било 1,27 млрд., съобщава Ройтерс. Това е по-малко от 1,4-те милиарда души, които прогнозираха някои демографи.Преброяването показва, че населението на Китай, който вече е втората икономика в света след САЩ, бързо се урбанизира и застарява. Тези тенденции предричат големи промени на пазара на труда през следващите години, тъй като ще намалее броят на потенциалните работници, особено в провинцията.
Резултатите показват също, че населението се увеличава с по-бавен темп в сравнение с миналото. От 1990 до 2000 г. то се беше увеличило с 11,7%.Към 2010 г. половината от населението (49,7%) е живеела в градските райони. През 2000 г. този дял е бил 36,1%, макар че при двете преброявания в тази категория са използвани различни методи.Китайското население застарява, показват още резултатите. Делът на хората на възраст до 14 години на континента е паднал до 16,6% – с 6,29 процентни пункта по-малко от 2000 г. Делът на тези на възраст 60 или повече години се е увеличил с 2,93 пункта до 13,26%.
Строгият контрол на китайските власти върху числеността на семействата, включително политиката за едно дете за повечето градски семейства, е довел годишния естествен прираст на населението до по-малко от един процент, а през следващите десетилетия се очаква той да стане отрицателен.Според много демографи ограничението на броя на децата обикновено на едно в градовете и две в провинцията вече заплашва икономическото бъдеще на Китай, тъй като по този начин намалява делът на хората, които плащат и се грижат за все по-застаряващото население.