Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Според посланик Байърли, Румен Овчаров бил корумпиран, но безопасен за САЩ

Енергийният министър Румен Овчаров е свързан с корупционни схеми и руски енергийни интереси, но не е директна заплаха за американските компании. По този начин американският посланик Джон Байърли описва станалия известен като „Р.Овч“ политик преди негова визита в САЩ през 2007 г. Това става ясно от публикувана в неделя нова грама на бившия американски посланик Джон Байърли в София. Тя бе разпространена от българския партньор на WikiLeaks – сайта „Биволъ“, предаде ДНЕС.bg. В доклада на дипломата се твърди, че Овчаров е с по-либерални политически въжделения от съпартийците си от БСП и има политическите и менталните възможности да бъде „един от най-добрите играчи“. Въпреки това „тъмната страна“ на енергийния министър е достатъчна причина Байърли да препоръча американските колеги на Румен Овчаров на правителствено равнище да избягват срещите с него.

Според Джон Байърли понятието „конфликт на интереси“ е най-мекото определение за отношенията между Овчаров и частния бизнес. Дипломатът подчертава, че корупционните схеми, в които е замесен министърът, се отличават от някои други в кабинета „Станишев“ и не накърняват интересите на американските компании, опериращи у нас.В грамата посланикът на САЩ посочва, че корупцията у нас и особено в земеделското министерство е основна спирачка за американския бизнес в България и, парадоксално, Румен Овчаров разбира това добре.Посланикът отбелязва, че страната ни и към дадения момент е добро място за по-предпазливите инвеститори, като корупцията в различните сектори е на различно ниво, големите компании се справят по-лесно, а „колкото по-далеч е някой от определени министри, толкова по-равни са условията“.

Джон Байърли коментира, че зависимостта на България от Русия в енергийният сектор е твърде голяма, но все пак има алтернативи. Въпреки това обаче Овчаров е подписал 23-годишно споразумение с „Газпром“. Дипломатът посочва, че принципно заложените в него параметри са добри, но е притеснителна голямата му продължителност и фактът, че вероятно е обвързано със строежа на АЕЦ „Белене“.Писмото е адресирано до държавния секретар на САЩ Кондолиса Райс. В него посланикът също така казва, че правителството на Тройната коалиция е „поискало и заслужава активната подкрепа на САЩ“ за бъдещото членство в ЕС. Той информира Райс, че българите ще искат да представят договора за военно партньорство като свой актив.

„Вашето цялостното послание трябва да бъде, че България е ценен партньор в сферата на сигурността и в пълния кръг от интереси на САЩ“, съветва Джон Байърли. „Важно е правителството и обществото да чуят от Вас, че България е ценен и равноправен партньор, не само в сферата на сигурността, но в цялия спектър на нашите отношения“, е неговата препоръка за официално становище от страна на американското правителство.По повод енергийната стратегия на България Байърли казва, че 88% от нуждите на природен газ за България и 73% от нуждите на петрол се доставят монополно именно от Русия, което създава огромен търговски дефицит, както и силна енергийна зависимост.