Докато причините за появата и разпространението на новия вариант на бактерията E.Coli раждат различни обяснения, понякога променящи мненията на 180 градуса, статистиката и първите сериозни изследвания показват резултати, които пораждат някои меко казано странни на пръв поглед коментари. За някои хора да им поставят етикета „родени от черногледци“ вероятно ще е много лесно. А и някои от тях звучат наистина като от холивудски и то евтин и слаб трилър в стил „светът трябва да бъде спасен“.
От друга страна, данните от лабораторните тестове върху щамът на E.Coli О401, вече пораждат и в научните среди въпроси, които сочат като най-логични отговори, не много различни от черен сценарий, но с наистина научни разсъждения и доказателства, пише NaturalNews.Като най-засегната страна, Германия напълно логично е ангажирала най-много учени за анализ и предложения за ефективни мерки за справяне с проблема. А първите сериозни резултати озадачават специалистите и водят до недоумение и търсене на отговори в нестандартни посоки.Оказва се, E.Coli О401 е резистентен към много антибиотици – нещо, което е изключително нетипично не само за тази бактерия (във всички нейни познати досега разновидности), но и за всички микроорганизми, които науката току-що е открила. За да се случи нещо подобно, според сега съществуващото схващане, една бактерия (или вирус) трябва многократно да е била излагана на контакт с тези антибиотици. В случая думата многократно е особено важна – защото на практика изключва случайността.
Генетичният код „разказва“ история
Разкриването на природата на един подобен микроорганизъм като E.Coli О401, разбира се, изисква на първо място анализ на нейния генетичен код, който, освен всичко останало, подсказва и какво е било нейното развитие преди да достигне досегашната си форма.
Според анализа на специалисти от Института „Роберт Кох“ в Германия E.Coli О401 е толкова смъртоносна, защото показва резистентност (т.е. не се повлиява) от седемте типа най-разпространени … и използвани антибиотици, сред които:
– пеницилините,
– тетрациклините,
– цефалоспорините (най-продавания вид),
– пиперацилините,
– амоксицилина с клавуланова киселина (комбинация, създадена именно за да намали способността на микроорганизмите да изграждат резистентност).
В допълнение на този изключително необичаен факт щамът E.Coli О401 може да произвежда специални ензими (ESBLs), които обичайно стават причина учените да причисляват съответния микроорганизъм към т.нар. супербактерии или супервируси – такива, устойчиви към антибиотиците от най-популярната група – тази на цефалоспорините.Но най-учудващ, и все още неполучаващ никакво обяснение, е фактът, че в О401 има два гена TEM-1 и CTX-M-15, от чиито названия през последните 20-ина години всеки, занимаващ се в медицина изтръпва – заради високата смъртност, която те причиняват, като блокират функциите на един или повече вътрешни органи в човекия организъм.
Биоинженерството и супербактериите
Как би могла да се обясни появата на микроорганизъм, вече неповлияван от толкова много антибиотици и съдържащ 2 толкова смъртоносни гена… Сегашните познания на медицината имат само едно обяснение, което звучи приемливо – бактерията трябва да е била подлагана (многократно!) на въздействие от тези типове антибиотици. Подробност, която обикновено остава извън вниманието на всички освен специалистите, е, че това не може да стане едновременно. Т.е. първо хиляди бактерии (най-точно – цели колонии) трябва да се поставят в контакт с един от антибиотиците, след това да се отделят оцелелите (и придобили резистентност) и те да се подложат на действието на втория и т.н. докато се стигне до колония, устойчива на всички описани по-горе антибиотици.Този процес учените наричат генетична селекция и той може да се постигне само в големи и супермодерни лаборатории – подобни на тези, използвани за изработване на биооръжия. А това несъмнено звучи вече като черен и доста абсурден на пръв поглед сценарий. Четете още тук: