В действителност повечето хора страдат не от метеорологична зависимост, а от метеорологична невроза, която се лекува от психотерапевтите. Метеорологична зависимост изпитват около 35% от възрастните жители на планетата. Тези хора реагират болезнено на промяната на времето. Малко преди рязката смяна на температурата на въздуха, атмосферното налягане или приближаваща магнитна буря едни започват да усещат болки в ставите, други имат проблеми със сърцето и главоболие, при трети се повишава кръвното налягане, а при четвърти се изострят хроничните заболявания.Промяната на един от метеорологичните фактори (температура на въздуха, влажност, атмосферно налягане, скорост на вятъра, геомагнитни бури) предизвиква редица проблеми на хората, страдащи от исхемична болест на сърцето и хипертония.Влошава се също здравословното състояние на прекаралите инсулт или инфаркт, както и на страдащите от атеросклероза. Болните от ставен ревматизъм, заболявания на белите дробове, централната нервна система и опорно-двигателния апарат реагират и на най-малката промяна във времето.
Влажността на въздуха изостря възпалителните заболявания и заболяванията на бронхите и белите дробове. При горещо и влажно време се наблюдава хипоксия – недостиг на кислород във въздуха, а това вреди на хората, страдащи от проблеми с белите дробове.При промяна на магнитната обстановка кръвта забавя своето движение по съдовете. Специалистите смятат, че ако налягането в тях внезапна спадне, се включва рефлексът, който предпазва организма от спиране на кръвообращението. От една страна това спасява организма от гибел, но от друга влияе неблагоприятно на здравето.Лечението на метеорологичната зависимост трябва да се основава на лечение на основното заболяване и профилактика на усложненията в навечерието на промените във времето (слушайте прогнозите!).
• Най-добрият начин за предпазване е укрепването на имунитета, като по този начин човек става по-малко зависим от въздействието на външните фактори.
• Опитайте се в навечерието на тежък ден да се наспите добре.
• Големите физически натоварвания при смята на времето са противопоказни, но 15 минутната гимнастика няма да ви попречи. След нея вземете контрастен душ или вана (10-15 минути при температура 37 градуса).
• През деня не се преуморявайте. По възможност дремнете 30-40 минути след обяд и задължително отделете 1 час за разходка далеч от шума на работата и всекидневието.
• Лекарите препоръчват през “лошите” дни да се пият преди ядене пресни зеленчукови или плодови сокове, леко подсолена минерална вода или тя да бъде преварена, като е добавен лимонов сок.
• Въздържайте се от тежката храна. В менюто си включвайте риба, фасул, леща, цвекло, варени картофи, печени ябълки.
• Хората, страдащи от сърце, могат да изпиват дневно 2-3 чаши тонизиращ чай – той подобрява работата на сърдечния мускул и премахва болезнените усещания.
• Ако нямате алергия към пчелните продукти, за подобряване на здравословното си състояние поставете за няколко минути в устата си парченце прополис (с големина на грахово зърно).