Какъв ще бъде светът през 2050 г.? Според американското Бюро за преброяване на населението Индия ще бъде най-многочислената нация и ще е изпреварила Китай още около 2025 г. САЩ ще останат точно където са си и сега – на трето място с население от 423 милиона души – през 2010 г. населението им беше 308 милиона.С намаляване на ръста на раждаемостта в двете икономически и политически най-влиятелни страни – Япония и Русия – те ще се окажат от 9-ото и 10-ото място по броя на жителите на 16-о и 17-о място през 2050 г., пише сп. „Тайм“.
Тези изводи са резултат от прогнози и оценки за населението на 228 страни. Според тях най-голямата промяна ще бъде спад в раждаемостта в някои развити страни като Китай. В някои страни, в които раждаемостта досега намаляваше, ще има повишение, като например Испания и Италия. Италианският национален статистически институт неотдавна обаче обяви, че покачването на броя на населението в страната се дължи до голяма степен на имигрантите, припомня „Тайм“.В Африка прогнозите показват, че две страни са на път да се окажат през 2050 г. с най-голямо население – Нигерия и Етиопия. Сега Нигерия има 166 милиона жители, а до 2050 г. се очаква населението й да скочи до 402 милиона. Етиопия има население от 91 милиона души сега, но се очаква то да се утрои до 278 милиона през 2050 г.
Въпреки че според прогнозите позицията на САЩ в класацията на най-населените страни няма да се промени през 2050 г., в пределите на страната нещата ще бъдат различни. Миналата седмица властите обявиха, че повече от половината деца под 2 години в САЩ са от етническите малцинства. Това означава, че през 2050 г. съставът на американското население ще бъде различен от познатия ни досега.До 2050 г. руското население ще намалее от 139 милиона до 109 милиона.
Това означава 21-процентен спад, тоест много по-голям от този през Втората световна война. Това се дължи както на ниската раждаемост, така и на намаляване на продължителността на живота. По официални данни мъжете в Русия живеят средно 62 години, което се приписва на алкохолизма и лошите хранителни навици.Накратко казано – през 2050 г. демографският пейзаж ще бъде следният: 9,4 милиарда души население на земята, демографски бум в Индия и Африка, спад в Русия и застой в Китай и САЩ.