Страхуват ли се българите от това, което ядат? Вярват ли на това, което пише на опаковките? Как избират какво да си купят? Ще може ли потребителят да се ориентира по-лесно в морето от ситни букви и цифри върху етикетите и ще станат ли те по-разбираеми? На тези и множество други въпроси, свързани с промените в европейските и български политики за етикетиране на храните ще разговарят българските членове на ЕП д-р Антония Първанова (АЛДЕ, НДСВ) и г-н Кристиан Вигенин (С&Д, БСП), експерти от Българската агенция за безопасност на храните, Националния център по опазване на общественото здраве и анализи, МИЕТ, представители на бизнеса нa 8 юли 2011 г., петък, от 10:00 часа в хотел „Кристал палас“, ул. Шипка 14, София.
Информационното бюро на Европейския парламент в България и фондация „Европейски институт“ организират кръгла маса „Европейски политики за етикетиране на храните: промени и предизвикателства“. На нея ще бъдат представени резултатите от специално национално проучване на общественото мнение в областта на храните и етикетирането, както и тревогите на потребители, свързани с тях. Изследването е направено по поръчка на Информационното бюро на Европейския парламент в България.
Водещи участници в кръглата маса ще са д-р Антония Първанова (АЛДЕ, НДСВ), която e член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните на Европейския парламент, и г-н Кристиан Вигенин (С&Д, БСП), заместник-член на Комисията. Основни презентации ще направят представител на ръководството на Българската агенция за безопасност на храните, експерти от Националния център по опазване на общественото здраве и анализи, Министерство на икономиката, енергетиката и туризма и заинтересуваните браншови организации.
Само два дни по-рано, на 6 юли, Европейският парламент ще гласува пакет от законодателни мерки относно етикетирането на храните, който да осигури по-разбираема и достъпна информация за потребителите. Всички държави членки на ЕС ще имат три години за въвеждане на новото законодателство.