Цистерна с химикали се обърна на пътя край Дебелец. Евакуирани са над 2000 души, изведени са 51 деца от детския дом в града, 20 от тях са бебета. Създадена е организация за настаняване на евакуираните хора в обществени сгради във Велико Търново и село Присово. Жителите на Дебелец са около 4000.Няма пострадали хора. Обявено е бедствено положение заради опасност от обгазяване.Цистерната е катастрофирала край моста при разклона от Дебелец за Килифарево, преобърнала се е и е препречила пътното платно на пътя Килифарево – Велико Търново. Инцидентът е станал след полунощ. Камионът е с турска регистрация, пътувал е от Турция към Румъния. Водачът на цистерната, който е на 45 години, е изпробван за алкохол с техническо средство, апаратът е отчел отрицателни резултати. Взета му е кръвна проба за химичен анализ.
В 20-тонната цистерна има запалителен материал стирол, който е известен и като стирен, той е пожароопасен и опасен за здравето на хората – вреди на очите и дихателните пътища. Около 5 тона от отровното вещество са се излели, образувал се е токсичен облак. Разливът се третира с химикали, тъй като не се поддава на влиянието на вода. Течът е спрян, а стиренът ще бъде претоварен в друга цистерна.Измерената в три пункта концентрация на веществото във въздуха вече е в норма, съобщиха от Районната инспекция по околната среда и водите, която съвместно с органите на „Гражданска защита“ и полицията координира операцията по ликвидиране на последиците от произшествието.Течът е спрян, концентрациите се разсейват, хората са информирани как да се предпазят – с марля на устата, съобщи комисар Йордан Йорданов, началник на „Пожарна безопасност и защита на населението“ във Велико Търново.
По прогнози на Гражданска защита концентрацията ще се разсее за няколко часа. След преминаване на опасността, когато аварийните групи прехвърлят химическото вещество от катастрофиралата цистерна и районът бъде напълно почистен и обезопасен, бедственото положение ще бъде отменено.Полицейски патрули са отцепили всички подходи към Дебелец. Движението по направлението за прохода „Хаинбоаз“ и Габрово се извършва по обходни маршрути.Стиренът е летлива безцветна течност, използвана за производство на полимери, използван за производството на леки твърди продукти, като тръби, детски конструктори и кофички за кисело мляко, отбелязва БГНЕС. Стиренът прониква в организма при вдишване и в малка степен чрез кожата. Разпространява се бързо в организма и се натрупва основно в мастната тъкан. Предизвиква възпаление на очите, смущения в храносмилателната система и депресия. При професионална експозиция на стирен е наблюдавано дразнене на дихателните пътища и конюктивата. Въздействието върху централната нервна система се изразява в отпадналост, умора, главоболие, замаяност, което се наблюдава при концентрации на стирена над 200 mg/m3. Продължителна експозиция на стирен може да доведе до нарушение в ЕЕГ (електроенцефалограмата). Установено е, че обонятелният праг на стирена е 70 g/m3. Международната агенция по проучване на рака го класифицира като канцероген от група 3.