Той е ярък журналист и много често играе на ръба на позволеното, казва медийният шеф. В последното си предаване „Отечествен фронт“ Мартин Карбовски показа как приятелят му – поетът Тома Марков, шмърка хероин. Това взриви страстите в медийните среди, а в СЕМ заваляха протестни писма срещу предаването и Нова телевизия. „Всеки ден“ потърси мнението на председателя на медийния регулатор Георги Лозанов.
– Г-н Лозанов, какво е мястото на наркотиците в авторските предавания? Въпросът ми е провокиран от предаването на Мартин Карбовски “Отечествен фронт”, което в събота бе посветено на поета Тома Марков. Той демонстрира в ефир как смърка хероин. В редакцията получихме сигнали от възмутени зрители. Допустимо ли е това да бъде излъчено в ефир?
– Ние ще гледаме във вторник, на следващото заседание, предаването на Карбовски. И при нас има сигнали. Това е важна тема, защото самият Карбовски е известно, че първо се занимава с темата за наркотиците и второ, много често играе на ръба на позволеното. Въпросът е дали го минава.
Темата за наркотиците няма как да бъде заобикаляна в съвременния свят. Несъобразено е с обществения интерес да бъде подмината просто с мълчание. Трябва да се говори по нея и трябва да се показват и жертвите на това изключително тежко заболяване на съвременното човечество. Оттам нататък всичко зависи от това доколко журналистът успява да застане на страната на кризата за човека и на страната на правата, т.е доколко успява критически да поднесе темата, за да няма риск да се превърне в апология, но и в неглижиране като нещо много лесно и разбиращо се от самосебе си, в смисъл няма страшно. Напротив. Много е страшно и е много важно това да личи в поведението на журналиста, в разговорите, които той води, събеседниците, с които разговоря и т.н. Ако това се превърне в своеобразна апология или ако пък се неглижира, влезе в зоната на нормалното, тогава това нарушава не само етиката, но нарушава и Закона за радио и телевизия.
– И авторът, и героят, в случая Тома Марков, коментираха, че наркотиците са нещо много опасно и отвратително, но в същото време беше разкрита и самата технология на взимане на наркотици – смъркане на хероин един път месечно. Как все пак това би повлияло на психиката на по-малките зрители – може ли те да решат, че взимайки наркотици по този начин, ще станат талантливи творци?
– Не бих искал да се произнеса по това предаване преди вторник, когато СЕМ ще вземе решение. Не искам предварително в медиите да излиза моя позиция. Затова предпочитам да говорим общо. Критическият тон е свързан с представянето на проблема и неговите носители. Много е важно да има баланс и кой как го решава в своята практика. Аз не заставам зад този общ принципен граждански гняв – в смисъл как може въобще да се занимавате с наркотици и да показвате такива неща. По принцип може, но заедно с това трябва да се правят анализи на човешкото поведение и дали то в крайна сметка помага на решаването и на разобличаването на този проблем и на опасностите, които той съдържа, или пък ги анализира и ги вкарва в зоните на разбираемото.
– Вие самият защитавате тезата, че този проблем не може да бъде подминаван. В какъв часови пояс все пак може да бъдат коментирани подобни теми?
-По-късно естествено е по-добре. Но заедно с това, това е журналистическа проблематика, а журналистическата проблематика обикновено е в светлата част на денонощието. Предполага се, че това не са формати, които имат за адресат малките деца.
– Преди време СЕМ отново се занимаваше с Мартин Карбовски във връзка с едно негово предаване за дизайнерските наркотици. Бихте ли припомнили как беше решен този казус?
– Сега не мога да си спомня конкретни казуси. Но Карбовски е един от най-коментираните журналисти в СЕМ. Той направи една силна, експресивна журналистика, много пъти на границата на закона и когато минава тази граница е бил санкциониран. Това съвсем не е журналист, който остава извън вниманието на регулатора. Напоследък мисля, че трябва да назнача специално един човек, който да се занимава с Карбовски.