Мениджърите в България предпочитат да назначават кадри от български университети, а не от чужди. Това показва допитаване на списание „Мениджър” и агенция „Марект Линкс”, проведено сред 1000 висши и средни мениджъри. Те отговаряха на въпроса „Студенти от кои ВУЗ-ове предпочитате да назначавате?”.На първо място е СУ „СВ.Климент Охридски”, посочен от 46,2% от запитаните, втори е УНСС с 44,5% (участниците в анкетата можеха да посочват повече от един университет). Трети е Техническият университет в София с 28,6%. Първи извън столицата, но и извън челната тройка с 15,1% се нарежда Американският университет в Благоевград (АУБГ). Класацията на мениджърите се допълва от Нов български университет – 12,6%, Икономическия университет във Варна – 9,2%, Стопанската академия „Д.А. Ценов” в Свищов – 6,7%, Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) – 5,0%, и Химико-технологичния и металургичен университет, София (ХТМУ) – 3,4%. Участниците в анкетата са посочили общо 23 вуза.
В същото време само 9.2% от запитаните са посочили „Чужди вузове”в отговор на въпроса, при това без да посочат конкретно нито едно име на световно бизнес училище. А на CV-то на всеки кандидат за работа, който има завършен Harvard или London School of Economics, навсякъде по света се гледа с респект и се назначава с приоритет. Очевидно кадърните български деца, завършили реномираните европейски и американски университети, все още твърде рядко се връщат да работят у нас.
Обобщеното понятие „Чужди вузове” не дава точна представа какво търсят мениджърите – дали кадри, които със сигурност знаят перфектно поне един чужд език, без значение колко незначителен колеж са завършили, или специалисти с висока компетенция, придобита в престижно висше учебно заведение. Класацията показва силното доверие на българските мениджъри в двата най-престижни родни университета – СУ „Св. Климент Охридски” и УНСС. Както и нарастващо търсене на инженерни и ИT кадри (трето място за ТУ) и по-малкия интерес към нишови специалисти като химици, архитекти, геодезисти.