Най-голямото месопреработвателно предприятие във Варненско, Чико Емо („Емил Илиев“ ЕООД), изпадна в несъстоятелност, а в последните месеци от работа са освободени стотици работници, съобщава bTV.Още през пролетта започва бавене на заплати. Но хората продължават да работят. Често и извънредно, без допълнително заплащане.Миналата седмица от работа са били освободени и последните работници. Работодателят отказва да спази едномесечния срок, а работниците буквално са изгонени от предприятието.
„И до самия край са ни казвали: ‘Работете, накрая ще ви изплатим заплатите’, а когато дойде краят всички ни изпратиха, останахме без работа и без пари”, разказва един от потърпевшите Никола Васютински пред bTV.Десетки служители очакваха вчера да получат трудовите си книжки и заповедите за прекратяване на трудовите си договори. Документите са необходими за да се регистрират на борсата, а срокът за регистрация тече.
От Инспекцията по труда констатираха серия нарушения. „Нарушението е за процедурата, че не е спазен 30-дневният срок за уведомяване на Агенция по заетостта и съответно нарушението е за всеки отделен работник, който е освободен в този 30-дневен срок. Така че поредица от санкции търпи работодателят за тези нарушения”, обясни Иван Иванов – директор на Инспекция по труда – Варна. Само за неизплащане на заплати глобата е от 1500 до 10 000 лева за всеки работник.Ръководството на месопреработвателната фирма „Чико Емо“ във Варна отказа достъп на полицията и служителите на инспекцията по труда, съобщава БНТ.
След дълго чакане на портала се появи управителят Месроп Нуредиян, който дори не влезе в предприятието, а трябваше да разпише заповедите на работниците. След близо два часа служителите на реда и инспекцията по труда все пак влязоха в сградата на фирмата. Част от хората си получиха документите, а останалите се очаква да ги полъчат днес.Петя Станчева миналата година е изгубила трите пръста на дясната си ръка. Отказала се да съди собственика, защото й обещал работа. Сега е съкратена, оплаква се, че служителка от отдел „Човешки ресурси“ се държала недопустимо с нея.
Служители подозират, че фирмата е фалирана умишлено, защото са правени финансови злоупотреби и съмнителни прехвърляния на фирми. „Чико Емо“ е препродадена на „Мюлер България Експорт“ с регистрация в Търговище.Според данни от Търговския регистър, на 1.11.2011 дружеството „Мюлер България Експорт“ ЕООД е подало молба за откриване на производство по несъстоятелност.Според служители на „Чико Емо“, фирмата е прехвърлена на Стилиян Стоянов – общ работник от завода. „Стилиян е от дом за сираци, няма никакви близки и роднини“, казаха още работещите в „Чико Емо“.