Тази вечер (10 декември, събота) ще можем да наблюдаваме второто за тази година пълно лунно затъмнение.Първото пълно лунно затъмнение през тази година бе в нощта на 15 срещу 16 юни, а пълната му фаза продължи цели 100 минути. Това бе и най-тъмното затъмнение за последните няколко десетилетия.При днешното пълно лунно затъмнение Луната ще се намира в съзвездие Бик, а пълната фаза ще трае 51 минути.Луната ще започне да навлиза в полусянката на Земята в 13:33 часа, първият контакт със сянката ще настъпи в 14:45 часа. Пълното затъмнение ще започне в 16:06 часа, а моментът на най-голямата фаза ще настъпи в 16:31 часа, пълното затъмнение ще приключи в 16:57 часа. Последният контакт със сянката ще бъде в 18:17 часа, а цялото затъмнение ще приключи в 19:00 часа.
Наблюдателите от България ще могат да наблюдават затъмнението след изгрева на Луната в 16:50 часа. Интересното за това затъмнение е, че за България Луната ще изгрее затъмнена, малко преди края на пълното затъмнение. Явлението ще можем да наблюдаваме с невъоръжено око, но дори и с обикновен бинокъл можем да се насладим на повече детайли от небесния спектакъл.“Следващото пълно лунно затъмнение, което ще се вижда от България, ще бъде чак след 4 години – на 28 септември 2015г. Преди това ще можем да наблюдаваме две частични лунни затъмнения – на 28 ноември 2012г. и на 25 април 2013г.”
Лунни затъмнения се наблюдават по време на пълнолуния, когато Луната, Земята и Слънцето са наредени на една права линия, при което Луната навлиза в земната сянка.Цялото явление ще се вижда от Азия и Австралия, а от България (и Централна и Източна Европа) ще можем да наблюдаваме само финалната част.
Падащи звезди
Още едно интересно астрономическо явление ще можем да наблюдаваме след броени дни – на 14 декември е пикът на метеоритния поток Джеминиди, което е обещание за красив звездопад.Очакват ни около 120 метеора на час – това са частици от угаснала комета, изгарящи при навлизането в земната атмосфера. Най-доброто време за наблюдение ще бъде през втората половина на нощта, до разсъмване.
Основна пречка за не особено добрата видимост на „падащите звезди“ през тази година ще бъде почти пълната луна, която ще осветява небето през цялата нощ.Привидната точка, от която се появяват метеоритите се намира в съзвездието Близнаци (на англ. Gemini), откъдето произхожда и наименованието на потока. Метеорите се движат с умерена скорост по небосклона, реалната им скорост е около 35 км/сек, поради което се забелязват лесно.Джеминидите са метеорен поток, причинен от обект на име 3200 Фаетон, който се смята за изгаснала комета. Метеорите от този поток се наблюдават ежегодно в средата на декември с пик около 12-14. Интензивността на джеминидите се усилва през последнтие години и в момента достига около 120-160 метеора на час при оптимални условия за наблюдение. Първото описано наблюдение на джеминидите е от преди 150 години.