БТПП проведе анкетно допитване. по електронен път сред повече от 3500 от своите членове и 104 браншови организации. Целта на проучването бе да се събере оценката на работодателите в България за текущото състояние на условията за бизнес. В подготвената анкетна карта представителите на бизнеса оценяваха 18 условия на бизнес средата в 6-степенна скала и отбелязваха проблемите, които срещат.
Резултати от проведеното проучване:
Въпрос 1: Как оценявате следните условия в страната, влияещи върху инвестиционната дейност на компаниите в България?
1. Бизнесът оценява най-добре само три от посочените условия на бизнес средата:
o Географското положение на страната (71% от бизнеса са дали максимални оценки);
o Размерът на данъчните ставки за корпоративното и персоналното подоходно облагане (61,9% от бизнеса са дали максимални оценки);
o Макроикономическата стабилност (36,1% от бизнеса са дали максимални оценки).
Това са условията, при които високите оценки имат най-голям дял в отговорите на бизнеса. Географското положение на България като естествено и независимо условие е събрало най-много високи оценки. Бизнесът в България възприема на добро ниво стабилността в икономиката на страната и размерът на данъците за корпоративно и подоходно облагане.Липсата на повече положителни оценки сред бизнеса за другите условия на средата е обезпокоителна и показателна за областите, в които следва да се търсят възможности и прилагат мерки за подобрение.Ясно е, че активна инвестиционна политика на фирмите зависи от външната среда и че ниските данъци и относително добрата оценка за стабилността в икономиката са необходими, но не достатъчни условия.
Бизнесът дава най-ниски оценки на:
o Работата на съдебната система (60,3% са дали възможно най-ниски оценки)
o Съществуващите стимулите за бизнес (56,3% са дали възможно най-ниски оценки)
o Контролните функции на държавните органи (50% са дали възможно най-ниски оценки)
Конкретни измерения на проблемите в тези области са много, но подкрепа на негативното мнение на бизнеса са например: работодателите инвестират много често в образование на заетите лица, но не получават стимули за това; съдебната система е до голяма степен е тромава и неефективна, честите законодателни промени (без предварителна оценка на въздействие) създават пречки при изпълнение на планове и проекти и т.н.До някаква степен тези резултати не са изненада, но показват, че липсват действия за подобряването им.
2. Преобладаващата част от бизнеса оценява със средни оценки останалите изследвани условия, които влияят и формират бизнес среда, т.е. нивото им може да бъде определено като поносимо, но не достатъчно за благоприятна среда, необходима за стартиране на бизнес и насърчаване на инвестициите.
Основните акценти от цялото проучване:
За да се подобри бизнес среда и да се насърчи инвестионната дейност е необходимо:
Запазване нивото на данъчните ставки;
Запазване и подобряване на макроикономическата и фискална стабилност на държавата;
Нови стимули за бизнеса;
Повишаване ефективността на администрацията;
Засилване на контрола на инспектиращи институции и борба с корупцията;
Улесняване достъпа до проекти на ЕС и повишаване усвояването на средствата.