2780 бебета са се родили от началото на 2012 г. в България. Най-много са ражданията в София град – 660 бебета.Това показва електроният регистър на ражданията, който е достъпен на интернет страницата на Министерството на здравеопазването (МЗ). Данните са към 19 часа днес (17 януари).В първите 17 дни на 2012 г. в Пловдив пък са се родили 294 бебета. На второ място се нарежда област Варна с 208 раждания, следвана от Сливен – 150, и Бургас – 128.В област Кюстендил, където проплака и „Бебе на 2012 г.“ Василена, са родени 57 бебета от началото на годината. Младата госпожица се роди в дупнишката болница „Св. Иван Рилски – 2033”.iNews припомня, че електронният регистър за ражданията трябваше да е достъпен и на интернет-страницата на МЗ. Той обаче не проработи от началото на 2012-та, както се очакваше.
След това – на 11 януари от здравното министерство съобщиха, че регистърът вече е достъпен. Но и това се оказа не съвсем така. Актуалният брой на ражданията и тогава нямаше как да се провери, тъй като интернет страницата бе блокирана за кратко.Благодарение на това, всеки желаещ може да види какъв е броят на новородените бебета общо в страната, както и за всяка отделна област.“Възникнала е грешка! Моля опитайте по-късно да отворите желаната страница“ бе съобщението, което желаещите да проверят броя на ражданията виждаха при отварянето на линка.Електронният регистър беше създаден от МЗ в края на миналата година. Целта е чрез него да се повиши контрола над лечебните заведения и да се осигури максимална сигурност и качество за пациентите в тях. Също така да се помогне за вземането на своевременни управленски решения.
В регистъра всяка болница с АГ-отделение трябва да подава информация за ражданията до три дни от извършването им. Вписването се осъществява от оторизиран специалист, който носи персонална отговорност за достоверността на данните и влиза в системата с електронен подпис, който се осигурява от съответната болница.Електронният подпис изпълнява функцията на потребителско име и парола. В регистъра се подава информация за мястото, датата и часа на раждането, данни за майката и за детето – пол, килограми, състояние, ръст, както и как е протекло самото раждане.Също така се вписва кой лекар е водил раждането, дали бременността е ин витро и дали майката се отказва от детето си. Достъп до пълната информация в регистъра има МЗ.Регистърът се намира в изчислителния център на МЗ в НМКЦ и се поддържа от отдел „Електронно здравеопазване“. Изграждането му струваше 28000 лв.