Ако се запитаме кой се усмихва най-малко, вероятно най-честите отговори ще бъдат началниците, продавачите и бюрократите зад гишето. Склонни сме да се подиграваме на постоянно усмихващия се американец и да определяме смехът без причина като признак на глупост. А забравяме, че често именно от усмивките ни зависят нашите успехи.
Стратегия на усмивката
Първото правило на успеха неслучайно гласи: ако искате да предразположите към себе си околните, усмихнете се! Никой не обича обременения с проблеми човек, дори за това да свидетелства само изразът на лицето им.
Усмивката е измерима ценност. Според допитване, проведено в САЩ, тя наистина е ключ към успеха – и в работата и в общуването изобщо – 74% от тях не искат да имат нищо общо с мрачни хора, 58% са убедени, че “намусените” крият нещо, 69% не искат да бъдат приятели с такива, а 56% не желаят да работят с тях.Жизнерадостните хора са по-експресивни в сравнение с мрачните и благодарение на това те повишават настроението и у околните, твърди психологът Даниел Голдман.Усмивката създава и атмосфера на доверие, не само в началото.Днес усмивката се е превърнала в “стандарт в бизнеса” – навсякъде се търсят служители, които, освен останалите си качества, се отличават и с ентусиазъм, жизнерадост и оптимизъм.
Тактика на усмивката
1. Заставяйте се да се усмихвате!Ако сте сами, тананикайте си някоя любима мелодия. И най- изкуствената “дежурна” усмивка има положително действие – предизвиква прилив на кръв към мозъка, подобрява настроението и зарежда с оптимизъм.
2. Всеки ден на излизане от дома изправете глава, вдишайте дълбоко. Поздравявайте с усмивка познати и колеги, като показвате сърдечност при всяко ръкостискане. Не се страхувайте, че могат да ви възприемат погрешно. По-често правете комплименти и задължително – с усмивка.
3. Правете гимнастика на мускулите на лицето – особено на тези от скулите към устните и около очите.