Всеки от нас се е „сблъскал“ с ирационалното и трансцендентно число Пи още в началните училищни класове, когато започваме да учим геометричните формули за сфери и окръжности. Днес се отбелязва неговият международен ден, припомняСевер.бг.Пи е математическа константа, която изразява е отношението между периметър на дадена окръжност и нейния диаметър и обикновено се използва в математиката, физиката и техниката. Обозначава се с гръцката буква и е познато още като Лудолфово число и като Архимедова константа. Числото Пи е приблизително равно на 22/7 или на 3,14 с точност до третата значеща цифра.
Смята се, че числото е открито от древните вавилонци и е използвано при строителството на знаменитата вавилонска кула. Възможно е тази математическа константа да лежи в основата на строителството на легендарния храм на цар Соломон.Идеята за отбелязването на деня точно на 14 март дава физикът Лари Шоу и това се случва за първи път през 1988 година в научно-популярния музей Експлораториум в Сан Франциско. Любопитно съвпадение е, че на 14 март е и рождената дата на Алберт Айнщайн.
Дарън Аронофски прави филм „Пи“ през 1998 година. В него става дума за това как всичко около нас може да бъде обяснено и контролирано чрез числата. Главният герой във филма е математик, който се занимава усилено с правенето на сметки, свързани със стоковата борса и непрекъснато търси числата около себе си и ги намира. Самовнушение, казват някои. Напълно вярно, казват други.