Разширяване на мрежата от киносалони предлага Меглена Кунева. Средствата за това могат да дойдат от ЕС. Тя обясни, че европейската комисия планира да подпомогне 5500 нови киносалона.Това според нея е идеална възможност за малките населени места. Не може киното да е само в мола, смята Меглена Кунева.Идеите на сдружение „България на гражданите“ за развитие на културата Кунева представи по време на дискусия на тема „Нови възможности за развитие на културните политики в България“.
За нейното сдружение приоритет в културната сфера са киното и аудио-визуалните изкуства. По думите на Меглена Кунева България не е само вкусно кисело мляко и нестинарки. Трябва да търсим общото с ЕС, не само различното, категорична е Кунева.Универсалният език на изкуството е толкова важен, за да покаже това, което ни обединява с другите страни, посочи тя. Според нея трябва да се търсят външни пазари за българското кино, като ще са необходими и субсидирани проекти.Без култура няма да се помним“, заяви още Меглена Кунева и разказа, как по време на предизборната си кампания на връх Шипка я осенило просветлението, че вероятно в руско-турската освободителна война е имало и други славни битки и върхове.
Тази епопея е останала, защото Вазов я е написал, допълни тя. Според нея, ако Вазов не е увековечил битката на връх Шипка, тя е щяла да бъде само ред от историята.„Единствено културата може да ни даде вечност и да, животът е кратък, културата – вечна“, изтъкна Меглена Кунева. Тя изрази съжаление, че културата и образованието в момента са като остатъчна величина в един бюджет.Трябва да се стремим към оптималното, посочи Кунева, според която досегашните методи за развитие на културата не дават очакваните резултати.България има големи възможности по отношение на културните и творчески индустрии, заяви бившият еврокомисар. Страната ни трябва да планира как да усвои средствата от ЕС в периода 2014 – 2020, тъй като културните и творчески индустрии създават работни места.Делът на културните и творчески индустрии в българския БВП е 3,7 %, което ни нарежда до страни като Испания и Италия. Освен това на европейско ниво заетостта в културно-творческите индустрии е 3 пъти повече в сравнение със заетостта в икономиката.