Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Светът

Как Юсеин Болт изкарва по 20 млн. долара на година

Юсеин Болт отиде на Олимпийските игри през лятото на 2008 г. сякаш от любопитство, а си тръгна с три златни медала. Той е човекът, който наскоро постави световен рекорд в бягането на 100 м, но малцина извън леката атлетика знаят нещо за ямайския спринтьор. Болт изпъкваше с бягането си на 200 м, а 100-те метра бяха сравнително нова дисциплина за него по време на Олимпиадата в Китай. Тогава единствените му спонсори бяха Puma, с която подписа малка сделка през 2003 г., и Digicel, ямайски мобилен оператор.

Атлетът напусна Пекин като един от най-известните атлети на планетата с три златни медала и три световни рекорда. Болт отбеляза върхови постижения в бягането на 100 и 200 метра, превръщайки се в първия мъж, който грабва олимпийското злато в двете дисциплини след Карл Люис през 1984 г. Той беше част и от ямайския отбор при щафетата на 4?100м, който разби поредния световен рекорд. От тогава насетне животът на най-бързия мъж на света не беше същият, пише в свой анализ Forbes.

Докато славата на Юсеин Болт нарастваше, сметката му не оставаше по-назад. Спринтьорът изкара приблизително 20,3 млн. долара през последната година от наградни фондове, бонуси, хонорари от явявания по различни събития и спонсори. Така се класира на 63-то място сред най-високо платените спортисти на Земята. Предстои му известно предизвикателство, за да измести по приходи баскетболистите Леброн Джеймс и Коби Брайънт, но въпреки това доходът му е 20 пъти по-висок от това, което други световно известни спринтьори изкарват за една година. Като цяло няма друг спортист в историята на леката атлетика, който да е изкарвал подобни суми.

Болт подписа спонсорство с Gatorade, с швейцарския производител на часовници Hublot и с Virgin Media след игрите в Пекин. По късно Visa го привлече и разпространи образа му на билборди из цяла Европа, където леката атлетика остава разпространен спорт. В момента операторът на кредитни карти е официален спонсор на Олимпийските игри в Лондон и има право да използва спортиста като рекламно лице.

Тази година Юсеин ще разработи своя линия слушалки след подписания договор с Soul Electronics. През юни той добави към спонсорите си и Nissan Motor, които планират да използват лекоатлета в мащабна рекламна кампания. През 2010 г. спринтьорът публикува автобиография, озаглавена „9.58: Да бъдеш най-бързият мъж в света“, и готви втора книга след Олимпиадата в Лондон.  Най-големите приходи в банковата сметка на спортиста обаче идват от ангажимента му за рекламно лице на германската компания за спортна екипировка Puma. През 2010 г. договорът на световния шампион беше подновен за сумата от 9 млн. долара годишно. Това е нечувано скъпа сделка за лекоатлет, която се равнява по стойност само на договорите за обувки и облекла на някои баскетболисти, футболисти или тенис звезди. Само за сравнение – една солидна сделка на Nike с футболист или бейзболен играч струва около 1 млн. долара.

Наградните фондове за лекоатлетите са сравнително малки. Например всяка година те участват в Диамантената лига на Samsung, която се състои от 14 събития из целия свят. Първите в индивидуалните надпревари получават 10 000 долара, а победителят в края на годината получава допълнителни 40 000 долара. Първото място в Световната шампионска лига, която се провежда на всеки две години, пък носи 60 000 долара, а поставянето на световен рекорд на това събитие се заплаща със 100 000 долара. Болт участва в 7 до 9 надпревари и изкарва допълнителни бонуси от спонсорите в зависимост от представянето си.

Въпреки малките парични награди от състезанията крайните приходи на Юсеин са доста по-внушителни благодарение на хонорарите от посетените събития. Сумите започват от 200 000 долара и могат да достигнат 350 000 долара за някое важно посещение. Единствената причина, поради която атлетът получава подобни невероятни доходи, е гарантираната разпродажба при представянето му.

„Болт е най-високо платеният спортист в историята на леката атлетика, но в същото време е вероятно и най-ниско платеният спринтьор на всички времена“, казва Пол Дойл, агент на лекоатлети ветерани, в публикация за Юсеин Болт за Sports Illustrated. Появата на най-бързия мъж в света на Penn Relays донесе най-високата посещаемост в историята на събитието от 54 310 души. По повод развълнуваната реакция на публиката, когато Болт започнал да загрява, американският спринтьор Майк Барбър казва: „Беше толкова шумно, че си помислих: „Президентът ли е дошъл?“

Днес спортистът може да си позволи да получава огромни суми пари, само защото покори света на леката атлетика така, както Тайгър Уудс и Майкъл Джордан завзеха голфа и баскетбола. Билетът за финала на 100 м при мъжете на Олимпиадата в Лондон беше най-търсеният измежду всички. Организаторите получиха над един милион заявки за билети, всеки на стойност 1 130 долара – най-скъпите измежду всички събития. Болт получи сериозна съпротива от сънародника си Йохан Блейк, който е сегашният шампион на 100 м, след като Юсеин беше дисквалифициран за фалстарт. В местните класирания за Олимпийските игри Блейк отново победи шампиона от Пекин.

В неделя вечерта Болт победи сънародника си и грабна златото с олимпийски рекорд от 9.63 секунди. Така шампионът се присъедини към Карл Люис – единствения мъж, който е печелил поредни златни медали в олимпийската надпреварата за 100 м. Задържайки названието „най-бързия човек“ в света, Юсеин Болт ще продължи да разполага с огромни премии от хонорари и договори със спонсори.
investor.bg