Както знаем навсякъде по света туристите се възприемат като тлъсти шарани за „одрусване“. Идвайки почти от Ориента, ние българите умеем малко от малко да се пазарим с търговците и те успяват да ни пробутат най-хитрите си номера, ала това, което си мислим за себе си и пазарните си умения, не е съвсем приложимо по целия свят.Пазаруването в Азия, например, може да е едно цяло приключение, несравнимо с търговията в арабския свят от където е нашия „опит“ с хитруването. На местата като нощни и улични пазари пазарлъка за цената си е включен в удоволствието (или неудоволствието) на покупката и ако не знаете с какъв арсенал разполагат местните търговци, сте обречени да платите солено.И въпреки, че на някои хора дебата за конкурентна оферта им харесва много, други го намират за досаден, притеснителен и дори под нивото им. Това обикновено са хората, които не умеят да се пазарят и тази интеракция никога не приключва удовлетворително за тях.
Тук сме събрали няколко съвета как да подобрите уменията си на пазара, което би превърнало шопинга на всяка колоритна екзотична дестинация в удоволствие.
1. Научете се да говорите малко от местния език
Дали ще знаете само „здравейте“ или „благодаря“, способността да изговаряте нещо на местния език ще умили всеки продавач, който срещнете по пътя си, което е първата крачка към изгодната сделка. Затова туристът без разговорник под ръка, е неподготвеният турист.
Можете също така да се опитате вие да ги научите на нещо за родната си култура или език. Повечето собственици на магазини ще сметнат това за особено полезно при по-нататъшната им търговия и може да са благодарни.
2. Проведете неангажиращ разговор
Ще се учудите колко по-лесно е да се договорите за абсурдно ниска цена само след малка неангажираща раздумка с продавача. Това сработва особено добре, ако пазарувате в по-спокойно време без много клиенти. Поговорете си за лично неща за него – от коя част на страната е, как върви бизнесът тези дни, нещо за семейството му и т.н. Хората навсякъде по света обичат да говорят за себе си, затова вероятността да ви направят отстъпка, не е малка.
3. Правете хитри предложения за сделката
Това умение се усъвършенства с времето и опита. Ако пазарувате в големи градове като Сингапур или Тайланд, там всичко е в пъти по-евтино, тъй като се произвежда едва ли не под носа ви.
Ако съвсем си нямате хабер от това къде и как да си купите нещо, започнете като си водите диалози с местните продавачи и разберете те каква реална цена биха взели. Ако се притеснявате, помолете човек от хотела, в който сте отседнали да ви разведе и да ви помогне с пазаруването. Така ще опознаете пазара и вариантите на цените, което ще ви помогне много при пазарлъка.
4. Посочвайте дефектите
Повечето продавачи имат затруднение да преглеждат собствената си стока обстойно и понякога пропускат неща за нея, които са важни и само я хвалят, за да я продадат на всяка цена. Разбира се, никой продукт не е перфектен и когато видите стърчащо конче от някой панталон или чанта, не пропускайте да го отбележете. Това ще смекчи позицията на продавача, ще се почувства засрамен и може да си тръгнете от него с голямо намаление.
5. Тръгвайте си
Понякога, търговците са много твърди за определената от тях цена на даден продукт, но ако се намирате в страна, в която пазаренето е традиционно за страната, не се колебайте да си тръгнете, ако сделката не ви устройва и той отказва да се пазари с вас. Това доста често работи и като ви видят гърба, продавачите смекчават тона и позицията си и стават вече готови на отстъпки.
6. Бъдете хитър купувач
Сега след като знаете основите на пазарлъка, се постарайте да останете доволни от пазаруването в цялостния му облик – дори и след като сте напуснали магазина и сте се прибрали в хотела. Това означава да си отваряте очите на четири и винаги да проверявате стоката, която ви дават, защото понякога недобросъвестни продавачи имат практиката, след като се разберат с вас за цената, да използват момент, в който сте се разсеяли и да подменят желания от вас артикул с нещо по-некачествено.
tialoto.bg