Една значителна част от човечеството води всекидневна борба с наднорменото тегло. Битката има променлив успех, но в повечето случаи завършва с победа на мазнините. Защо се получава така?
Според последните научни сведения едва 20% от пазещите диета отслабват така както биха искали. Но една малка част от тях са способни да задържат постигнатия резултат поне една година. Учени от Loyola Center for Metabolic Surgery & Bariatric Care, Илинойс, уверяват, че са открили четирите грешки, които въпреки гладното изтезание, не ни правят така желано слаби.
Първо, подлагащите се на диета не всекидневно отброяване на калориите в храна, която консумират. Дори една глътка безалкохолна напитка, круша или пък мъничък сандвич, изпълват организма с енергия, която се стреми да бъде запазена във формата на мазнини. Тази грешка допускат често тези, които са по цял ден в офиса и се хранят извън дома.
Второ, отслабващите с диета погрешно считат, че осигуряват на организма си достатъчно физическо натоварване. Често това не е така. За да се намали теглото с приблизително 0,5 кг за седмица, трябва да бъдат „изгорени” 500 килокалории на ден. Това може да бъде постигнато с интензивна тренировка в продължение на поне един час дневно.
Третата, най-често допускана грешка е неправилният график на хранене. При големи паузи между приемите на храна рязко се забавя обмяната на веществата. Организмът се „страхува”, че са настъпили гладни времена и трупа запаси. Трябва да се хапва не по-рядко от един път на пет часа, но само полезна и нискокалорийна храна.
Четвъртата причина за неуспешна диета е недостатъчното време сън. Недоспиването води до повишено отделяне на хормон, който стимулира чувството за глад.
actualno.com