Ярък пример за това как не трябва да се създава и как да се управлява едно дружество, е „Паркинги и гаражи-Варна” ЕАД. Това каза на днешната комисия по „Собственост и стопанство”общинският съветник Николай Недков. Недков участва в сформирана работна група, която проверява дейността на „Паркинги и гаражи- Варна” ЕАД. По негови думи дружеството е пример за лошо и неадекватно управление. Недков предложи Общински съвет Варна да вземе решение материалите, получени от работната група да бъдат изпратени до прокуратурата и тя да вземе решение как да се отнесе с ръководните органи на предприятието. Николай Недков уточни, че според извлечените данни предприятието е отдавало паркинги на много занижени цени, както и е констатирано наличие на конфликт на интереси. Данните от доклада, предоставен от Николай Недков ще бъдат разгледани на предстоящата сесия на Общински съвет Варна.
По време на днешната сесия бяха разгледани и ликвидационните баланси на някои от варненските предприятия. На първо място съветниците изслушаха становището на Лъчезар Бажлеков, който е ликвидатор на „ Паркинги и гаражи- Варна”. Той заяви, че дружеството от доста време е работило на загуба и има над 80 хил. лв. задължения, преди ликвидатора да встъпи в длъжност. Като причина за състоянието на дружеството той обяви, че най-добрите паркинги са били предоставени на други предприятия и по тази причина са намалели приходите от паркиране. Като следваща причина той изтъкна лошото управление на дружеството, което предстои да бъде обявено в несъстоятелност. По данни на ликвидатора в момента на трудов договор в предприятието има 30 човека и техните заплати се покриват от наемите на паркингите. След като общинските съветници изслушаха данните по ликвидационния баланс председателката на комисията Валентина Софрониева предложи балансът да бъде изпратен за разглеждане от ПК „Финанси и бюджет”, както и от кмета Кирил Йорданов. Предложението беше одобрено от общинските съветници.
В „Общинска Охранителна Фирма” ЕАД е имало тежки проблеми с персонала, като се е наложило преди Нова година да бъдат освободени 70 човека, това посочи ликвидаторът на дружеството Лъчезар Бажлеков. По негови думи функционирането на новото дружество ще се забави, заради изготвянето на необходимите лицензи за охранителна дейност. Бажлеков допълни, че предприятието няма пасиви.
На разглеждане беше подложена и „Дезинфекционна Станция” ЕООД, като за ликвидатор на предприятието е избран Николай Кръстев. Данните на неговия доклад са в периода 17.09.2012-31.12.2012. Кръстев разясни пред общинските съветници, че ще бъде необходимо увеличаването на срока за подготвяне на нужните документи, които трябва да бъдат представени от счетоводителя и ликвидатора на „Дезинфекционна Станция” ЕООД.
Ликвидационният доклад на „Жилфонд” ЕООД беше представен от ликвидатора на дружеството Цанко Цветанов, който уточни, че 19.03 е срокът за приключване на ликвидацията. Цветанов заяви, че задълженията на дружеството са в размер на 17 805 лв., като по негово становище 12 300 лв. от тях могат да бъдат събрани. 111 991 лв. са задълженията към кредитори за стари периоди, като в тях се включват дивиденти, заплати и разчети с осигурителните институции. Ликвидаторът изтъкна 2 подхода за удовлетворяване исканията на кредиторите. На първо място той посочи възможността за продажба на активите. Друг подход е Община Варна да покрие остатъка от задълженията. От данни на ликвидационния баланс става ясно, че в момента в предприятието са заети трима човека. Единият е ликвидаторът, другият е счетоводителят, а третото лице заема длъжността технически сътрудник. След като съветниците изслушаха доклада те взеха решение да го препратят до кмета за становище, както и да бъде разгледано от ПК „Финанси и бюджет”
Последното предприятие, чийто ликвидационен баланс беше разгледан е „Стопанска и спомагателна дейност” ЕАД. Ликвидаторът на дружеството М. Михайлов каза пред местните парламентаристи, че предприятието е добре работещо. Главният проблем за дружеството е откритата салмонела, която в последствие се разрасна в града и това насочи вниманието на агенцията по храните, допълни още Михайлов. Пред съветниците той каза, че е освободил 14 човека на срочни договори. В дружеството в момента работят 97 човека, като от 01.02 започва усилена работа по новото предприятие и се предвижда всички освободени лица да бъдат преназначени. По данни от ликвидационния доклад към четвъртото тримесечие дружеството е с печалба от 3 000лв. Д-р Ивайло Бояджиев поиска данни от ликвидатора за това, колко деца са били хранени преди и какъв е броят им сега. М.Михайлов даде данни за четвъртото тримесечие, според които 137 517 са закуските, 257 314 са обедите и 4 876 са вечерите. Сравнителни данни за двата периода ще бъдат представени на следващо заседание на комисията.
По време на разискванията на комисията по „Собственост и стопанство” общинският съветник Миглен Тодоров предложи, работната група, която е разглеждала обстойно дейността на „Паркинги и гаражи- Варна” да провери детайлно протоколите по ликвидацията на предприятията. Предложението на Миглен Тодоров ще бъде обсъдено от всички политически партии на сесията на Общински съвет Варна.
Деница Герчева
barometar.net