Редица водещи световни издания коментират реакциите след резултатите от българското разследване на атентата в Бургас, които посочиха за организатор ливанското движение Хизбула. „Преди атентата в България войната между Иран и Израел се водеше предимно прикрито – едната страна атакуваше учени, а другата дипломати. Всичко това се промени със самоделната бомба, която избухна в българския град Бургас и уби български шофьор на автобус, петима израелски туристи и неизвестен мъж, за когото се смята, че е успял да постави експлозивите в багажното отделение“, пише американското списание „Тайм”, цитирано от „Фокус“. Във вторник България обяви, че загиналият мъж и двама от неговите съучастници, които са успели да избягат, са агенти на Хизбула – ливанското движение, което често работи с радикалното иранско правителство.
Българското разследване официално беше координирано с Европол, като имаше дискретно, но значително участие на американското и израелското разузнаване. Разследването даде достоверност на заключението, направено от израелския премиер Бенямин Нетаняху броени часове след атентата. 11 пъти през последните шест месеца и 20 пъти през изминалата година Ерусалим намери повод да обвини Иран или Хизбула в терористични заговори срещу израелци по света, добавя изданието.
„Новият американски държавен секретар Джон Кери използва доклада на българските власти, за да призове ЕС да забрани шиитската групировка. Ако заключенията от българското разследване се потвърдят, то това ще бъде първата терористична атака, извършена от Хизбула в страна от ЕС. Въпреки това, има малка вероятност европейският блок да забрани организацията или трансфера на средства до нейната централа в Бейрут“, коментира австрийският вестник „Ди Пресе”.
„Следващата възможност въпросът да бъде обсъден ще бъде по време на срещата на външните министри на страните от ЕС на 11 март в Брюксел. Страни като Германия и Франция от години пречат на това да бъдат въведени санкции срещу шиитската организация, която е близко свързана с режимите в Сирия и Иран. Франция се опасява, че ще пострадат икономическите й интереси в Ливан, както и от възможни актове на отмъщение на френска територия. Това важи и за Германия, където стотици мюсюлмански асоциации събират пари за Хизбула, добавя издането.
Тежки думи към радикалното шиитско движение Хизбула – групировката трябва да понесе отговорност за атентата в Бургас. Във връзка с това германският канцлер Ангела Меркел предупреди за последици, пише вестник „Ди Велт”.
Говорителят по външнополитическите въпроси на Християндемократическия съюз (ХДС) Филип Мисфелдер настоя за интензивна дискусия по въпроса дали Хизбула да бъде призната от ЕС за терористична организация.
Радикалната ислямистка групировка Хизбула отхвърли твърденията, че е отговорна за бомбения атентат срещу израелски туристи, който бе извършен през миналото лято в България, съобщава в. „Зюддойче цайтунг”.
Заместникът на лидера на Хизбула Наим Касем, заяви, че обвиненията са резултат от „отровна кампания” на Израел срещу ливанската шиитска организация.
Заключенията от българското разследване ще засилят натиска върху ЕС да обяви базираната в Ливан шиитска групировка за терористична организация, коментира вестник „Айриш индипендънт”.Европейският съюз, под натиска на САЩ и Израел да наложат санкции на Хизбула, иска да си даде време за размисъл, но разделенията в блока оставят малко пространство за маневриране, коментира френският вестник „Либерасион”. Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Катрин Аштън се въздържа от коментар за заключението на българските власти и призна за „необходимостта да размишлява” върху „уместен отговор”.
dir.bg