Новото туристическо лого на България се оказа като под индиго на това на Киргизстан. Коментари за приликата бързо се разпространиха в социалните мрежи в интернет. Оказва се, че двете картинки са и направени почти по едно и също време. Това на азиатската страна е представено през септември 2012 г., а родното, което е част от проекта за изработване на туристически бранд България – 4 месеца по-късно. Българският проект, който освен лого включва изработването на бранд, 10 продуктови подбранда, регионална стратегия, анализ на целевите пазари, лого и слоган, както и тяхното тестване струва 1,6 млн. лв. Картинката, която рекламира туризма на Киргизстан – около 1000 лв. в местна валута, като за изработването е обявен конкурс, в който 20 творци са представили 90 рисунки. Българското лого е оригинална разработка, категорични са от „Обединение за бранд България“. Според тях между двата продукта има няколко съществени разлики. Според консорциума родното лого е „замислено изначално като динамична система от елементи (лога)“, докато това на Киргизстан е статично. Родното лого било „изработено с ясна структура, в която различни истории се разказват около един общ център (стилизирано слънце)“. Освен това родното лого не било вписано в кръг, а във форма, напомняща ритуален хляб и цвете. Родната картинка била с плавни форми, а това на азиатците съответствало на местните традиции.
Киргизкото лого обаче също съдържа слънце, планини, море, пясък, но и типичните за тях сърна и защитения вид планински козел – архар. Подобна е и използваната цветова гама, както и двата слогана. Докато родният гласи „Открий и сподели“, този на Киргизстан казва – „Толкова много за откриване“. И в двата случая са разработени и подпродуктови лога на базата на основната рисунка. Стратегията за бранд България не включва само изработката на лого, а е резултат на 9 проучвания в 11 пазара сред повече от 8000 души, както и след анализ на 17 проучвания, казват от консорциума. Като част от проекта са проведени 11 консултации със заинтересовани страни, а финалните визуални концепции са тествани на 12 пазара.
100 процентовата прилика на логото на БСП с това на австралийска фирма за картички, уолпейпъри и скрийсейвъри, която е част от друга фирма със сайт www.аmericangreetings.com. ни връща през 2008 г., когато Сергей Станишев, за да оправдае наглата кражба на служителите си от отдел „Пропаганда“ казва: „Една от двете разлики е в горния ляв ъгъл на логото, където цветът изглежда и като пламък, и като знаме“. Смях в залата, защото е видно и от самолет, че логото е откраднато 1 към 1 и според наши източници, от чуждата фирма са завели дело за авторско право срещу БСП. Социалистите вече четвърта година се спотайват, като се надяват, че краденото им лого от само себе си ще се превърне в тяхно и некрадено, но това няма как да стане. Най-логичното, което може да стори Станишев /ако беше председател на партия, която си признава грешките, а БСП не е такава/ да излезе и да каже: „Хората ми от отдел „Пропаганда“ ме подведоха, откраднаха чуждо лого и ще ги накажа! Също така ще сменим логото с друго“ Този фантастичен сценарий разбира се няма да се случи, защото от БСП са свикнали да замитат гафовете си под килима, но този с логото няма как да се замете, защото е виден отвсякъде. Няма и как да кажат, че американците са им откраднали логото, защото от фирмата ще ги опровергаят веднага. Остава им да мълчат като шушумиги. Това го могат – когато се налага.
barometar.net